Крути – місце перемоги українського духу

Представники громадських організацій, політичних партій, органів місцевого самоврядування та навчальних закладів почали збиратися на території Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» в с. Пам’ятне Борзнянського району Чернігівщини з самого ранку 29 січня. Аби люди могли обігрітися та попити чаю, заздалегідь запрацювали кілька наметів.
Вшанування героїв розпочалося з урочистого покладання квітів та хвилини мовчання. Поминальну літію біля Монументу у вигляді 10-метрової колони з капличкою відправив архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій. Владика нагадав присутнім про значення подвигу молодих українців: «Як і кожного року, ми зібралися на цьому священному місці, политому українською кров’ю, для того, щоб піднести заупокійні молитви за душі спочилих героїв. Тут зазнала поразки українська зброя, але перемоги український дух досяг саме тут. І подвиг героїв Крут нагадує нам про незламність і жертовність любові до Батьківщини».
На мітингу з нагоди 97-ї річниці бою під Крутами виступили керівники Чернігівщини, народні депутати (зокрема, лідер Радикальної партії Ураїни Олег Ляшко), голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир Вятрович, голова обласного осередку «Просвіти» Василь Чепурний та інші, практично всі проводили паралелі з сьогоденням та закликали дати відсіч військовій агресії Московії.
«Майже століття тому холодного січневого дня тут під Крутами посеред поля молоді хлопці, яким долею було вирішено померти заради України, заради прийдешніх поколінь, віддали своє життя. На цьому місці, посеред цього поля, ми згадуємо та вшановуємо пам'ять про них. І також вшановуємо тих, хто віддає своє життя сьогодні», - відзначив виконувач обов’язків голови Чернігівської облдержадміністрації Сергій Журман.
А голова обласної ради Микола Звєрєв зауважив, що історичні паралелі між тим часом і нинішніми подіями очевидні: «Тоді фронт пролягав тут, а сьогодні наш фронт там, на Сході України. І наші земляки з Чернігівщини там боронять незалежність української держави. Світла пам'ять героям Крут! Ми всі низько схиляємо перед ними голову». Далі голова обласної ради зачитав присутнім листа від Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана.
Не зважаючи на холоднечу, вшанувати героїв зібралися люди різних поколінь і різних політичних уподобань. Дехто буває тут щороку, а дехто приїхав уперше. Всі бажаючі мали змогу оглянути Меморіальний комплекс, що символічно відтворює перон Київського залізничного вокзалу. Навколо з двох боків – колії і сім вагонів, а також відкрита платформа з гарматою. У чотирьох вагонах розміщена музейна експозиція. На одній з колій побачимо й паровоз, а поруч – великий «штабний» вагон, де проходять пересувні тематичні виставки.
Цікавлюся у декого з присутніх, чим особисто для них важлива пам'ять про Крути.
Капітан І рангу, перший заступник голови Спілки офіцерів України Євген Лупаков: «Я приїхав вшанувати героїв Крут, їхній героїчний вчинок, героїчну перемогу. Бо деякі історики стверджують, що тут під Крутами сталася трагедія, це не так! Це була фактично перша офіційна російсько-українська війна, яку оголосила Росія Українській народній республіці ще в грудні 1917 року. І крутянські герої повністю виконали поставлене перед ними бойове завдання! Так, багато хто загинув, було багато поранених, але війна є війна. І дякуючи цьому в Брест-Литовську було визнано УНР як незалежну державу, хоч вона і проіснувала недовго».
Володимир Євко, отаман Ніжинського козацького полку: «Це свята земля не тільки Сіверського краю, а всіх українців, які проживають і за межами України. Це ті 300 спартанців, які розбудили націю для того, щоб знову боротися за незалежну Україну».
Author
Вікторія СидороваРубрика
День України