«Кримське рівняння» має вирішити Київ
Учора всі учасники «прем’єріади по-кримському» (спікер Леонід Грач, представник Президента в Криму Анатолій Корнійчук і «відставлений» прем’єр Сергій Куніцин) прибули до Києва, щоб зустрітися з Президентом, представниками Верховної Ради і Кабміну України. Кримчани приблизно в тому самому складі буквально кілька днів тому зустрічалися в Криму з Л.Кучмою. Тоді Президент, зі слів А.Корнійчука, ще раз повторив спікерові та прем’єру, що «треба жити і працювати дружно». Як і в знаменитій мультиплікаційній версії, «хлопці» не захотіли «жити дружно». Навіть більше, спробували залишити Президента, який виступив у ролі примирителя, «за кадром»: оскільки питання про відставку уряду було підтримане конституційною більшістю кримського парламенту, згоди Президента на відставку прем’єра не потрібно. Так говорить закон про Автономну Республіку Крим. А згідно зі статтею 136 Конституції України, главу уряду автономії призначає і звільняє парламент Криму за узгодженням із Президентом. «Ми бачимо правову колізію», — заявив щодо цього В.Литвин, додавши, що закон про автономію «обмежує повноваження Президента, які визначено Конституцією». Так що формальний мотив для звернення в КС уже є.
Реакція Президента на рішення кримського парламенту була досить жорсткою. Як зазначив А.Корнійчук, «Президент сказав, що, якщо парламент піде на такий нерозсудливий крок (відставка прем’єра. — А. М. ), то це таїть у собі багато неприємних наслідків для парламенту аж до розпуску». А глава адміністрації, зі свого боку, сказав, що, якщо парламент Криму «не продемонструє доброї волі й розуміння ситуації, то Президент України в рамках своїх повноважень зробить усе необхідне, щоб у Криму була політична стабільність, щоб робота органів влади автономії була спрямована на розв’язання економічних проблем, а не політичні розбірки». «Гіркий досвід розв’язання цих проблем у Президента є», — нагадав глава адміністрації.
Що ж до питання про порушення регламенту, то, за словами В.Литвина, адміністрація вже нині вивчає процедуру прийняття рішення, оскільки є заяви про те, що його було порушено. Про порушення регламенту заявили і сам Сергій Куніцин, і фракція НДП у Верховній Раді (С.Куніцин — член Народно- демократичної партії). У зверненні голови фракції Олександра Карпова, переданому в «День», зазначено, що «голосування було не таємним — бюлетенями, як це визначено регламентом, а відкритим». Фракція НДП просить і Президента втрутитися в конфлікт і «не допустити політичної розправи над прем’єр-міністром Криму».
Таким чином, у тривалій опері «Протистояння: вендета по-кримському» настав час Центру виконати свою сольну партію. В інтерв’ю «Дню» народний депутат Рефат Чубаров зазначив, що «Леонід Грач у Києві довго домагався відставки уряду, однак такої підтримки він не знаходив. Тому, скориставшись зручним випадком, кримський спікер без узгодження з Президентом конституційною більшістю відправив уряд у відставку. Причому, це сталося поза волею Президента. Тим самим він поставив Л. Кучму в досить складну ситуацію. Тепер Грач намагається знайти виправдання своїм діям. Річ у тому, що він спробував продемонструвати лінію поведінки, незалежну від поведінки переважної більшості депутатів Криму. І тепер йому потрібен мотив: кого можна було б звинуватити, якщо Президент жорстко окреслить свою позицію і не дасть своєї згоди на відставку. У переліку тих сторін, на які можна було б показати пальцем, він вибрав кримських татар. Головні причини того, чому відправляють у відставку уряд Куніцина: конфлікт великих фінансових інтересів, скандал навколо арешту міністра фінансів і афер із цінними паперами, пов’язаними з кримською власністю. Крім того, Грач прагне усунути останню перешкоду на шляху до встановлення своєї особистої влади в Криму».
Спікер українського парламенту Іван Плющ також думає, що відставка кримського уряду «є, напевно, не остаточним рішенням», зауваживши, що уряд Криму і Верховна Рада автономії «мають попрацювати до осені і пошукати компроміс». З його слів, рішення про відставку уряду автономії є «неприйнятним з багатьох причин» (Інтерфакс — Україна).
Причин і справді багато. І тому можна припустити, що остаточне вирішення долі кримського прем’єра буде дещо відрізнятися від варіанту, запропонованого кримськими парламентарями. Тим більше, що, крім «конфліктних» рішень рівняння, Президенту раніше вдавалося знаходити спосіб навчити «хлопців» «жити дружно».
КОМЕНТАР
Володимир ПОЛОХАЛО, політолог:
— У Криму відбувається певне перегрупування і в наявності дисбаланс інтересів фінансово-промислових груп. Внаслідок політичної конкуренції деякі групи втрачають свої позиції. Однією з таких груп є НДП, яку представляє Куніцин. Крим сьогодні демонструє загальні тенденції, які відбуваються в цій боротьбі. Внутрішньоелітне протистояння вирішується або силовим способом, або неформальним. Тому відставку Куніцина можна розглядати як звичайну подію, але за цією відставкою і боротьбою навколо неї прозирають інтереси інших сил. Є кілька центрально-регіональних еліт, які зацікавлені в перерозподілі власності в Криму. Це внутрішньоелітна справа. Нестабільність же триватиме до того часу, поки не відбудеться процес перерозподілу влади і поки не встановиться певний баланс інтересів.