Перейти до основного вмісту

Кримські татари шукають союзників

22 січня, 00:00

Які ж шанси у кримських татар бути вибраними до органів влади в Україні і в Криму?

Мустафа Джемільов і Рефат Чубаров знаходяться відповідно на 28-му і 60-му мiсцi у блоці «Наша Україна» і, як передбачають, будуть вибрані. Кандидатами по кримських мажоритарних округах висунуто Ільмі Умерова, Сервера Салієва, Айдера Мустафаєва, Едема Еннанова, Решата Кенже, Сервера Ізетдінова. Але «особливого ентузіазму» курултай з цього приводу не проявляв: шансів перемогти у них практично немає, оскільки в жодному з великих округів немає достатньої більшості виборців кримських татар, а на голоси некримських татар вони навіть не сподіваються. Мустафа Джемільов вважає, що «найімовірніше ми будемо вести переговори з тими або іншими кандидатами на предмет зняття своїх кандидатур за певних умов на користь тих, з ким ми зможемо домовитися. Не може бути переговорів тільки з комуністами та явними шовіністами».

Значно складніша ситуація з виборами до парламенту автономії. За чотири роки в законодавство не внесено змін, які б забезпечили «справедливе представництво». Всі з незрозумілих причин посилаються на те, що вибори не можуть бути організовані за етнічною ознакою. Навіть кордони округів, як пропонував Президент країни, в Криму було змінено, на думку Мустафи Джемільова, так, «щоб могли легше обиратися не кримські татари, а кандидати від комуністів». Він вважає, що реально, кримські татари можуть розраховувати на те, що може бути вибрано всього 4—5 депутатів в тих округах, де чисельність репатріантів понад 20 відсотків. Він сказав також, що меджліс має у своєму розпорядженні інформацію про те, що «шовіністичні кола» готують до висунення кандидатів-маріонеток, для яких «передбачена також матеріальна винагорода, говорять про суму до п’яти тисяч доларів США», а також про провокації, що готуються проти кандидатів, висунених курултаєм. За його відомостями, в Криму збираються «вжити всіх заходів з метою недопущення представництва «цієї татарви» понад 5—6 відсотків загалом на всіх рівнях представницької влади» і можна чекати зазделегідь спланованого підтасовування і фальсифікацій — говорив Мустафа Джемільов у доповіді на курултаї.

Але навіть і ці скромні завдання з просування 4—5 кандидатів можуть бути виконані тільки за умови масової й одностайної участі кримських татар у виборах, за умови, що вони не піддадуться спробам роздрібнити їхнi голоси різними методами. Разом з тим виникає і «підсумкове» питання: а як працюватимуть в парламенті Криму ці 4—5 депутатів від кримських татар. Через недостатню чисельність вони не зможуть створити фракцію, як це було в парламенті попереднього скликання. Чи знайдуть вони політичну силу, яка б розділяла їх цілі (адже в Криму ситуація інша, ніж в Україні), і з якою можна було б блокуватися, і хто це буде: депутати від соціал-демократів, від блоку «Наша Україна» чи «За Єдину Україну!»? У іншому випадку їхня неузгоджена позиція буде тільки дискредитувати саму ідею представництва кримських татар у парламенті. Все це говорить про те, що і досі проблему політичної інтеграції кримських татар в українське суспільство не вирішено.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати