Кримські татари загрожують блокадою виборів
Сьогодні починається триденний візит Президента Узбекистану Іслама Карімова в Україну. Через дивний (а може, ні) збіг обставин саме сьогодні у Криму, за рішенням меджлісу кримськотатарського народу, починається серія постійних акцій протесту, кінцевою метою яких може стати блокування майбутніх виборів.
Умови, що їх висувають лідери меджлісу, не нові: надання громадянства всім кримським татарам, які повернулися в Україну (одночасно всім - Указом Президента); гарантоване представництво в парламенті автономії; участь кримських татар у приватизації та офіційне визнання меджлісу. Акції почнуться з пікетування представництва Президента України в Сімферополі. На прес-конференції в понеділок Рефат Чубаров повідомив, що держава, яку він уособлює, будучи віце-спікером Верховної Ради, чинить акт політичного бандитизму щодо кримських татар, яких він представляє як перший заступник голови меджлісу. Рефат Чубаров висловив сподівання, що акції протесту матимуть виключно мирний характер, хоч і "буде дуже важко втримати людей від неправових дій".
Рефат Чубаров переконаний, що сьогодні в держави є можливість надати громадянство України кримським татарам - громадянам Узбекистану (а їх сьогодні у Криму 64,1 тис. чоловік) в односторонньому порядку, не чекаючи рішення Іслама Карімова. У зв'язку із цим віце-спікер доволі різко відгукнувся щодо ініціативи представника Президента України у Криму Василя Кисельова, який запропонував, щоб кримські татари - громадяни Узбекистану - провели петиційну кампанію на адресу "свого" президента Карімова і зажадали прискорити розв'язання їхніх проблем. Рефат Чубаров вважає, що така ініціатива образлива і ганебна для нашої держави і Президента. Але президенти - люди особливі, і хоча, безперечно, Кучма з Карімовим не зустрічатимуться без краваток, але раптом у пориві почуттів вони розв'яжуть проблему або зроблять заяву про її розв'язання, бо попереду вибори і головне - "прокукурікати, а там хоч і не світай". Хоча зрозуміло інше: розв'язання проблеми за схемою, запропонованою меджлісом, дозволить явочним порядком набути подвійного громадянства величезній кількості людей. Наслідки такого рішення можна легко передбачити, надто у Криму. У чергу вишикуються російські "конгреси", "громади", "союзи" та інші, які вже не один рік ведуть мову про необхідність легалізації інституту подвійного громадянства.
Цікаво, що на тлі того, що відбувається у Криму, вчора до Туреччини вирушив Голова Радміну Анатолій Франчук у супроводі Мустафи Джемільова або навпаки (Схід - річ тонка, і хто кого повіз до Анкари, зрозуміти складно). У планах - зустрічі із президентом Туреччини Сулейманом Демірелем, головою парламенту Хікметом Четіном. Поїздка, безперечно, своєчасна, особливо з урахуванням того, як "важко буде втримати людей від неправових дій".
У результаті всі розуміють, що Президент не зробить нічого. Не тільки через міжнародні норми, заборони на подвійне громадянство в Україні, а й тому, що нині не до того. Блокування виборів, яке послужливо готують лідери меджлісу, - що може бути ліпшим мотивом для наведення конституційного порядку в окремо взятому Криму, а відтак і скрізь.
Випуск газети №:
№30, (1998)Рубрика
День України