Ксенія ЛЯПIНА: «Немає такої професії — політик»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070307/441-2-5.jpg)
Нашоукраїнка Ксенія Ляпіна каже, що конкурувати із політиками чоловіками зовсім не складно. «Головне — використовувати в дискусіях лише логічні аргументи, оскільки логіка не має статі. Проте, — додає пані Ксенія, — підкорити вершини політичного Олімпу України представницям прекрасної половини людства не так вже й легко». Про це у переддень 8 Березня розповіла «Дню» Ксенія Ляпіна.
— На ваш погляд, чи має жінка забувати про свою стать, коли йде в політику?
— Безумовно, що ні. Навпаки, я вважаю, що в політику йдуть ті сильні жінки, які можуть поєднати все.
— Політика з жіночим обличчям — це...
— Це шлях до суспільної злагоди.
— Чи потрібен в Україні закон, який би визначав так звану жіночу квоту в передвиборних партійних списках?
— На мою думку, все ж таки потрібен. З одного боку, часто кажуть, що це вже апріорі нерівність, оскільки жінок зобов’язують включати в списки, а чоловіків — ні. Насправді в цьому питанні є досить цікавий елемент. Кожна жінка витрачає значно більше часу на шлях до політики через те, що вона витрачає певну кількість часу на дітей. І чим більше дітей, тим більше часу на кар’єрне просування вона витрачає. Окрім того, на шляху жінки в політику є певні ментальні перепони. В Україні до жінок політиків все ще є не досить адекватне, обережне ставлення з боку суспільства. Тому поки що квотування — це шлях до того, щоб відновити рівність і справедливість.
— У фракції «Наша Україна» в парламенті з 79 депутатів лише вісім жінок. Це, на вашу думку, справедливо?
— Гадаю, ні. Хоча «Наша Україна» намагалася виправити цю нерівність. І в першій десятці виборчого списку зразка 2006 року в нас був гендерний паритет. На жаль, далі у списку цей паритет підтриманий не був. Ми маємо прагнути до того, щоб залучати більшу кількість жінок, тим більше, що вони є. Я зараз багато їжджу регіонами і бачу, скільки там є талановитих, активних, готових до політики жінок. Тому, на мою думку, в нас є великий потенціал.
— Політика не створює людей, але бере їх такими, якими їх створила природа. Чи розділяєте ви цю тезу Аристотеля?
— Я до цього висловлювання додала б слово «суспільство». Немає такої професії — політик. У політику йде людина, яка вже пройшла певний життєвий шлях і має чітке розуміння того, що вона взагалі намагається вирішити через свій прихід у політику. Саме такий політик і є потенційно успішним.
— Які риси характеру мають бути властиві жінці, щоб стати успішною в політиці?
— Фактично в усіх жінок є природна риса — інтуїтивність, яка є дуже потрібною для політиків. І друга важлива для політики риса — сильний характер. В політиці не потрібно відступати, а потрібно чітко слідувати своїй лінії й намагатися переконати інших людей в тому, що саме ця лінія є дійсно корисною і правильною.
IСТОРIЯ ОДНОГО ШЛЯХУ
Ляпіна Ксенія Михайлівна. 1981—1987 рр. — Київський політехнічний інститут, спеціальність прикладна математика, кваліфікація — інженер- математик. 1987—1992 рр. — ПО «ОКТАВА», інженер-математик. 1992— 1997 рр. — Науковий центр радіаційної медицини Академії медичних наук України, лабораторія інформаційно-обчислювальних систем, науковий співробітник. 1993—1998 рр. — фінансовий директор СП «TOOLeS Ltd». 1994 рік — Український християнський університет бізнесу та технологій (бухгалтер-економіст).
1996—1998 рр. — керівник аналітичної групи Інформаційного центру Асоціації сприяння розвитку приватного підприємництва «Єднання». Очолювала Раду приватних підприємців, яка була створена в 1997 році під час боротьби цих підприємців за створення спрощених методів оподаткування суб’єктів малого підприємництва.
З 1996 року — на громадських засадах — консультант-помічник народних депутатів України: Ю. Запорожця, Ю. Єханурова, С. Терьохіна.
1998—2000 рр. — координатор аналітично-експертної групи Центру об’єднань підприємців України. 2000—2002 рр. — Київський національний економічний університет, Магістерська програма, Правове регулювання економіки. 2000—2001 рр. — радник прем’єр-міністра України на громадських засадах. 2000—2005 рр. — приватний підприємець — консультаційно-інформаційна діяльність. 2000—2005 рр. — координатор проектів Інституту конкурентного суспільства. Член Ради об’єднань підприємців України при урядовому комітеті економічного розвитку Кабінету Міністрів України, член громадської колегії Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, очолює громадську комісію з питань оподаткування та обліку.
З початку 2000 року обіймає посаду координатора проектів Інституту конкурентного суспільства. На цій посаді керувала здійсненням проекту «Підсилення впливу об’єднань підприємців на економічну реформу: участь у розробці і виконанні програм розвитку малого бізнесу» та інших проектів, які виконувались інститутом.
У квітні 2005 року склала присягу народного депутата України. Увійшла до складу парламентської фракції «Наша Україна».
30 травня 2005 року Указом Президента України призначена радником Президента України.
З 25 травня 2006 року — народний депутат України, фракція «Наша Україна»
Нині Ксенія Ляпіна є Головою підкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва комітету Верховної Ради України з питань промислової i регуляторної політики та підприємництва; членом групи з міжпарламентських зв’язків з Ірландією; членом групи з міжпарламентських зв’язків з Російською Федерацією; членом групи з міжпарламентських зв’язків з Федеративною Республікою Німеччина; членом групи з міжпарламентських зв’язків з Королівством Швеція.