Перейти до основного вмісту

Курбан-байрам як свято надії на звільнення

Уперше мусульмани України відзначають його в умовах окупації Криму, багато хто не на батьківщині. Росія «відзначила» свято військовими навчаннями...
04 жовтня, 15:47
ТАК СВЯТКУВАЛИ КУРБАН-БАЙРАМ У НОВІЙ МЕЧЕТІ В СЕЛИЩІ БІЛЕ-6 ПІД СІМФЕРОПОЛЕМ

«Вітаю всіх мусульман, які живуть у Криму, на землі, яка є невід'ємною складовою частиною Української держави, а також всхі мусульман, які живуть в інших країнах, з великим святом в ісламі Курбан-байрамом!» - так уперше в своєму святковому привітанні говорив голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров. Дійсно, цього року Курбан-байрам - це свято розділеного народу, адже орієнтовно 20 тисяч кримських мусульман, за даними Меджлісу, змушені були через російську окупацію знову покинути Батьківщину і вперше з часу після повернення з депортації відзначають головне мусульманське свято далеко від рідних сіл і міст.

Головною темою всіх сьогоднішніх поздоровлень мусульман один одного, як і інших кримчан мусульманам, є побажання повернутися до Криму і знову відчути плече один одного, знову бути на рідній землі. З щирою цікавістю мусульмани в Криму розповідають один одному, що Президент України Петро Порошенко під час представлення своєї програми «Стратегія-2020» у Львові заявив, що вже зараз робляться перші кроки щодо повернення Криму. «Перемогти в боротьбі за Донецьк, Луганськ і Крим можна, коли переможемо свідомість жителів. Протверезіння в Криму відбувається повільно, але я переконаний, що Крим буде за нами», - говорив він.

Члени Меджлісу,  які залишилися в Криму, а також Духовне управління мусульман Криму зробили все для того, щоб народ не відчував себе роз'єднаним, щоб близькі люди відчували себе поряд і на рідній землі. По всьому Криму в усіх мечетях півострова в 8:00 ранку відбулися святкові намази. Духовний лідер мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєв провів головний святковий намаз у Палаці культури профспілок у Сімферополі. В цей день мусульмани помолилися за душі покійних і попросили у Аллаха миру і процвітання кримськотатарському народу на рідній землі.

Перед намазом Муфтій привітав усіх мусульман Криму з благословенним святом Курбан-Байрам і закликав мусульман в ці дні надати допомогу нужденним, важкохворим, провідати старих і дітей-сиріт. «З часу, як ми повернулися до Криму, пройшло вже більше двадцяти п'яти років, за цей час ми зустріли разом свята Ораза і Курбан-байрам. Кожен рік ми приносимо в жертву тисячі жертовних тварин заради того, щоб бути більш згуртованими, ще ближче наблизитися до Всевишнього Аллаха, заради того, щоб наш народ жив у Криму, на своїй прекрасній і квітучій Батьківщині у здоров'ї і достатку, в єдності з іншими народами . Ми будемо молитися про те, щоб у Криму не проливалася кров, люди жили тут мирно і в єдності. Курбан-байрам - це час, коли ми повинні протягнути руку допомоги нужденним, на цей час забути образи і пробачити одн одному», - сказав Муфтій Криму хаджі Еміралі Аблаєв.

Здається, саме сьогодні вся Україна по-справжньому відчула, що вона не тільки християнська, а й мусульманська країна. Цього року релігійні громади Духовного управління мусульман України «Умма» вирішили роздати м'ясо жертовних тварин переселенцям з Криму та зони бойових дій, які тривають на Донбасі, - повідомляє прес-служба ДУМУ. Обряд заклання тварин відбудеться після проведення святкових заходів в перший, а також у другий день свята. Мусульмани пояснюють, що сенс обряду жертвопринесення передусім духовний - кожен мусульманин зобов'язаний на чесно зароблені гроші принести жертву і поділитися з незаможними, влаштувати святкове частування своїм гостям. Це акт щедрості й пожертвування з надією на Боже прощення...

У столиці України в цей день відкрили новий Кримськотатарський культурний центр. Разом з колегами керівник студії студії El Cheber Рустем Скибін заснував у Києві кримськотатарський культурний центр «Тамга», який, за задумом ініціаторів, може стати відкритою площадкою для спілкування та взаємодії представників сфери мистецтва материкової України і анексованого Росією Криму. Оскільки культура не тільки кримськотатарського, а й інших народів у Криму перебуває під загрозою, свою роботу кримськотатарські діячі цієї сфери можуть продовжити тільки на материковій частині України. У культурному центрі планують проводити постійні виставки, зустрічі, семінари, також будуть представлені твори літератури і сувеніри з національної тематики. Разом з тим, кримськотатарські діячі культури відзначають, що це приміщення, яке зараз вдалося орендувати за власні кошти, не дозволяє проводити всі задумані заходи - майстер-класи, симпозіуми тощо. Переселенці вже неодноразово зверталися до органів влади, однак належної реакції і підтримки такої ініціативи так і не було.

А в селищі Біле-6 під Сімферополем, перший день великого мусульманського свята Курбан-байрам відзначали особливо святково - тут відкрила двері для прихожан нова мечеть. Мусульманський молитовний будинок носить символічну назву «Ана-Юрт», що в перекладі з кримськотатарської означає «Родина». І хоча мечеть будується вже більше п'яти років, і ще не добудована, - це і зрозуміло, храм будується повністю на народні пожертвування, - мусульмани селища вже побажали проводити святковий намаз саме тут. Нова мечеть може вмістити до 150 осіб. Привітати мусульманську громаду Білого прибув заступник Муфтія мусульман Криму хаджі Есадуллах Баіров.

Окупаційна влада Криму і російські чиновники і в цей священний для мусульман день проявилиа фальш і дворушництво. З одного боку, вони намагаються всіляко завоювати довіру наївних мусульман, - Муфтія Криму привітав і подарував йому жертовного барана «представник президента Росії в Криму» Олег Белавенцев, який, правда, терміново виїхав у відрядження, тож передав привітання через свого заступника, а «в.о. глави Криму» Сергій Аксьонов навіть раніше визначеного часу, ще в п'ятницю опублікував привітання, оголосив понеділок неробочим днем для всього Криму, пообіцяв узаконити земельні самозахоплення, пожертвував десять баранів для мечеті Сейт-Сеттар Джамі в Сімферополі, а його заступник Руслан Бальбек пожертвував баранів для роздачі м'яса біженцям з Донбасу, але кримчани говорять, що запобігання кримської влади до мусульман нічого не варте. В цей священний день влада не втрималися від проведення нових заходів для застрашення. Цього разу Москва дала наказ організувати Всеросійські військові навчання - штабне тренування з цивільної оборони «при пеході держави на роботу в умовах воєнного часу і виникнення надзвичайних ситуацій». У Севастополі, наприклад, сьогодні звучать сирени, оголошується навчальна тривога, імітується дестабілізація ситуації з натяком, що ініціатором її можуть бути кримські татари. Говорячи іншими словами - в найбільш мирне мусульманське свято Росія реалізує в Криму міф про уявну татарську загрозу й імітує заходи з проведення захисту півострова від їх нападу. У розмовах один з одним і в постах в громадських мережах кримські татари відзначають, що вони не вірять в щирість слів Сергія Аксьонова про те, що він вважає це свято «уособленням духовної чистоти, гуманізму і співчуття до знедолених». Не вірять тому, що саме Аксьонов, за їхніми словами, є «головною загрозою Криму», він керує нападами так званої «самооборони» Криму на кримських татар, координує обшуки в медресе і мечетях, приховує злочини «самооборони» проти мусульман Криму. Вони пояснюють лестощі головного кримського чиновника окупаційної влади прагненням залучити кримських татар до взаємодії з незаконною окупаційною владою, що він і називає «гармонізацією міжнаціональних відносин». Але мусульмани Криму в цей священний день заявляють, що вони ніколи не погодяться з окупацією їхньої Батьківщини. У громадських мережах мусульмани Криму відзначають, що вони не приймають поздоровлення і подарунки окупантів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати