Перейти до основного вмісту

Київські мандри Джозефа Конрада

17 листопада, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

З нагоди 150-річчя від дня народження знаменитого англійського письменника польського походження з українським корінням у нашій столиці проходить низка заходів.

У Національному музеї літератури відкрилась виставка «Між суходолом і морем». Вона знайомить киян із життям та творчістю письменника-мариніста Джозефа Конрада (Юзеф Теодор Конрад Коженьовський), якого критики називали «польським генієм з берегів Англії».

Майбутній письменник народився 3 грудня 1857 р. у Бердичеві, у шляхетній родині гербу Наленч. Предки та родичі Конрада брали участь у боротьбі за незалежність Польщі, а його батько Аполлон Коженьовський (відомий літератор та перекладач) за патріотичну діяльність був ув’язнений тодішньою владою Російської імперії. З чотирьох до дев’яти років Конрад разом із батьками прожив у засланні. До Польщі їхня родина повернулася лише 1868 року. Дитинство хлопчика було потьмарене спочатку смертю матері, а потім батька, і його опікуном став дядько Тадеуш Бобровський.

З юності Конрад мріяв про мандри і, як тільки йому виповнилося 16 років, відправився у Марсель — поступив до Британського торгового флоту. Дядько був збентежений, що його підопічний, маючи дворянський титул, виявив бажання працювати мореплавцем. Утім, долю емігранта Конрад обрав свідомо, бо, як російський підданий та син засудженого, він не захотів служити у царському війську. Рубіконом у його житті стало написання роману «Олмеєрова примха». Про свої мрії та сувору дійсність згодом письменник напише у автобіографічній «Смузі тіні». Її головний герой — молодий офіцер бере на себе командування судном, капітан якого помер. Команді довелося пройти через низку труднощів, щоб подолати шлях від Бангкока до Сінгапура. (До речі, в рамках фестивалю фільмів за творами Джозефа Конрада, який пройде у кінотеатрі «Київ» з 21 по 24 листопада, глядачі побачать цю однойменну стрічку, поставлену відомим польським режисером Анджеєм Вайдою).

У багатьох своїх творах письменник-неоромантик досліджував глибинні моменти життя, шукаючи відповіді на непрості запитання: що рухає людиною у найтяжчу хвилину, скільки коштує влада і чи відчуває людина свою провину, якщо від її руки хтось гине...

Спочатку читачі та критики називали Джозефа Конрада автором пригодницького жанру. Він так цікаво писав про екзотичні куточки світу, про безстрашних людей, але згодом його твори набули тонкого психологізму. Найбільшу популярність письменнику принесли романи та повісті «Олмеєрова примха», «Усмішка долі», «Лорд Джим», «Смуга тіні», «Очима Заходу» та інші. З 1919 р. і по наш час твори Джозефа Конрада неодноразово екранізували кінорежисери різних країн світу (нині знято 50 фільмів).

У рамках фестивалю, який пройде в кінотеатрі «Київ», окрім уже згаданої «Смуги тіні», глядачі побачать ще такі стрічки: «Агірре, гнів божий» німецького режисера Вернера Герцога (ця історія перенесе у перуанські Анди, коли у XVI ст. іспанці шукали Ельдорадо — золоту країну інків); психологічна драма «Габріела» кінорежисера Патріса Шеро розкаже про життя заможної буржуазної французької родини (головну роль виконує Ізабель Юппер); а завершиться кінофорум найкращою адаптацією новели Джозефа Конрада «Серце темряви», знятої легендарним Френсісом Фордом Копполою — «Апокаліпсис сьогодні». Ця американська стрічка отримала «Золоту пальмову гілку» Каннського фестивалю та премію «Оскар» (за операторську роботу її вручили оператору Вітторіо Сторато), а також прославила акторів Марлона Брандо, Мартіна Шина, Денніса Хоппера, Роберта Дювалла.

Як розказала «Дню» координатор Олена Бабій, виставку «Між суходолом і морем» створено у Варшавському музеї літератури ім. Адама Міцкевича (автори проекту — Катажина Якім’як, Ґражина Ґрохов’якова та Лукаш Косовський). Для показу в Україні її переклав Андрій Бондар, а цю роботу було профінансовано Міністерством закордонних справ Польщі. Шанувальники творчості Джозефа Конрада з Одеси, Луцька та Харкова вже познайомилися з виставкою, а згодом експозицію побачать і в інших містах України. Презентувати фестиваль фільмів за творами Конрада допомогли співробітники посольства США, Французький культурний центр та Ґете-інститут.

Нинішній рік об’явлений ЮНЕСКО «Роком Джозефа Конрада» і 15 грудня Польський інститут проведе у Києві церемонію присудження літературної премії ім. Джозефа Конрада( Коженьовського).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати