Лаврі і Софії залишили найвищий статус. Долю карпатських церков та Херсонеса — вирішують
У ПАР триває 37 сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКОКомітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, під час 37 сесії в ПАР, яка триватиме до 27 червня цього року, ухвалив рішення залишити в списку всесвітньої спадщини Києво-Печерську лавру і Національний заповідник «Софія Київська».
У середині квітня цього року Україну відвідала комісія експертів цієї організації для моніторингу ситуації з буферними зонами навколо національних заповідників «Софія Київська» і Києво-Печерська лавра. Від 2010 року це був третій візит. Тоді ж київські чиновники захвилювалися: голова постійної комісії Київради з питань культури і туризму Дмитро Нікульшин сказав, що є реальна загроза виключення восени поточного року Софії й Лаври із списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Газета «День» писала, що, починаючи з Паризької конференції ЮНЕСКО 2010 року, Київ отримав безліч сигналів припинити зменшувати та забудовувати буферну зону пам’яток, але київська влада на них не реагувала. Минулі рази представники ЮНЕСКО обмежувалися лише зауваженнями й рекомендаціями для України, а цього разу висновки направили на конференцію ЮНЕСКО-2013 в ПАР.
І ось чергове засідання Комітету з питань всесвітньої спадщини завершилося з позитивним рішенням для нас. «Я хотів би привітати вас і українську громадськість із тим, що на сьогоднішній день це питання знято і більше ніколи підніматися не буде», — сказав міністр культури Леонід Новохатько. Також він зазначив, що на засіданні комітету під час голосування з критикою України активну позицію займали представники Німеччини та Швейцарії. Підтримали ж Україну Росія, Японія, Алжир та інші країни. Новохатько підкреслив, що на попередніх сесіях ЮНЕСКО питання про можливість виключення українських пам’яток культурної спадщини жодного разу не піднімалося, а після сьогоднішнього голосування воно остаточно знято з порядку денного.
Разом із тим українська делегація, серед якої є Надзвичайний і Повноважний Посол України в Соціалістичній Республіці В’єтнам та Королівстві Камбоджа Олексій Шовкопляс, головний архітектор Києва Сергій Целовальник та генеральний директор Національного заповідника «Херсонес Таврійський» Сергій Жунько, очікує позитивних результатів у ході голосування про можливість включення до списку всесвітньої спадщини таких українських пам’яток, як «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (V ст. до н. е. — XIV ст. н. е.)» і «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі». Комітет Всесвітньої спадщини невдовзі може розглянути й це питання.