Леонід Кравчук зміцнюватиме владу "на всіх рівнях"
Резюме до державних урочистостей, озвучене Євгеном Кушнарьовим на черговому брифінгові в адміністрації Президента, було коротким: "Більшість населення України сприйняла першу річницю Конституції спокійно, але як свято".
Проте, як і годиться, фахівці "головної канцелярії держави" доповнили його відповідною статистикою: проведено близько 3000 офіційних заходів, в яких взяли участь близько 3 млн. осіб. Заходи опозиції зібрали незмірно менше: по всій Україні - нібито близько 1500 осіб. Сюди чомусь не зараховані 3-4 тис. демонстрантів та мітингуючих у Києві, що засвідчило телебачення, причому не лише українське.
Як планується "матеріалізувати" ініціативи, висловленні Леонідом Кучмою у програмній доповіді на урочистому засіданні в Національній опері? Цими днями Президент підпише укази про створення Вищої Економічної ради при Президентові України та cпеціальної комісії, яка займеться розробкою адміністративної реформи в державі. "Разом з державно-правовою адміністративна реформа є значним кроком на реформування політичного середовища нашого суспільства" - зазначив глава АП, конкретизувавши: йдеться про "зміцнення влади на всіх рівнях". І далі оптимістично висловив переконання: "Через ці реформи можна зняти багато чого з напруження, яке існує між різними гілками влади та різними рівнями влади".
У це можна було б повірити, взявши до уваги, що cпеціальну комісію очолить така досвідчена у "знятті напруги" людина, як екс-президент Леонід Кравчук. Коли б не одна обставина: не сьогодні-завтра до ВР Президент повертає закон про місцеві державні адміністрації (стосовно якого парламент уже двічі долав президентське вето), з тим, щоб він був ще раз розглянутий "з чітким дотриманням усіх процедур, з розглядом кожного окремого зауваження Президента і голосуванням за кожним зауваженням". Якщо ВР усе ж відхилить ці зауваження ("законним шляхом, не порушуючи ні регламент, ні Конституцію"), Президент підпише його - залишаючи за собою право звернутися в майбутньому до Конституційного Суду.
У разі, коли ініціативи Президента знайдуть підтримку у ВР, і вона - "в особі насамперед керівництва фракцій та комітетів" - дасть зрозуміти, що сприймає програму Президента, то буде підписаний меморандум між Кабміном і парламентом. Він визначатиме графік спільної роботи з розробки, розгляду і прийняття законів. Якщо ж дійти згоди не вдасться, Президент, за словами Є.Кушнарьова, "шукатиме інших шляхів для втілення в життя економічного блоку своєї доповіді". І підкреслив: "Я не спостерігаю ніякого напруження між адміністрацією Президента і Кабміном. Тим паче сьогодні. Не тут треба шукати джерела проблем, які існують у державі".
Проте визначити місцезнаходження "джерел проблем" буде непросто. Бо на тому ж брифінгу було повідомлено, що в АП готується до підписання указ, яким передбачено заходи, спрямовані на різке скорочення заборгованостей та своєчасну виплату зарплат у цьому році. На запитання, в чому полягають гарантії виконання цих заходів, глава АП категорично відповів: у тому, що "люди, які виконуватимуть ці заходи, будуть хотіти їх виконати". Слід думати, раніше просто не хотіли. Або люди були не ті. Але "напруження" все одно нема. Тим паче, тепер.