Леонід Кучма не відмовляється від референдуму
На думку Президента, ухваливши закон про мораторій на проведення референдумів, депутати виразно показали, що корпоративні інтереси у них переважають над обов'язками. Важко сказати, наскільки Президент був щирий у своєму подиві. Навряд чи на Банковій серйозно вважали, що депутати «у єдиному пориві» підтримають можливу перспективу дострокового розпуску парламенту і нових виборів, скасування депутатської недоторканості, скорочення чисельності парламенту до 300 чоловік. Результат спокуси мандатом неважко було передбачити. Можливо, щоправда, Президента здивувало те, наскільки непопулярна «народна» ідея референдуму серед народних обранців: адже 24 голоси проти закону — це не просто мало. Це може означати, що його «союзники» виявилися попутниками і у цьому питанні їм було не «по дорозі» з Президентом.
Прес-секретар Президента також заявив учора, що рішення ВР некоректне з правової точки зору. При цьому він досить іронічно зауважив, що це визнають майже всі депутати. (Позавчора, скажімо, навіть один з ініціаторів законопроекту комуніст Георгій Пономаренко заявив агентству Інтерфакс- Україна, що рішення парламенту «не зовсім відповідає Конституції»). О. Мартиненко, щоправда визнав, що у питанні правового забезпечення референдуму дійсно ще не все врегульоване до кінця й існує проблема. Хоч вона всього одна і не дуже істотна: перелік питань, що подаються на референдум, має затверджувати президія Верховної Ради, а такого органу з 1996 року вже немає. Більше, на думку представника адміністрації Президента, правових проблем для проведення референдуму не існує. Він наголосив: «Питання про референдум до прийняття відповідного закону (про проведення референдумів — це виключно справа суду». Відповідаючи на запитання, чи піде Леонід Кучма на проведення референдуму до прийняття відповідного закону, Олександр Мартиненко сказав: «Для Президента головне — воля народу». Тобто, якщо буде зібрана необхідна кількість підписів — буде референдум. Більше того, за словами Мартиненка, Президент готовий підтримати всі будь-які інші народні ініціативи з приводу проведення референдумів: «Ставлення Президента до всіх народних ініціатив однакове. Якщо хтось хоче провести референдум — нехай збирає підписи, це їх право».
Отже, Президент підняв рукавичку, кинуту йому учора парламентарями. Він ще раз підтвердив — референдум обов'язково відбудеться. Схоже на те, що противники референдуму отримали вчора піррову перемогу у стінах парламенту. Адміністрація Президента вже заявила, що прийняття закону парламентарями нічого не змінить і референдум здійснюватиметься за планом, розробленим ще напередодні виборів. Київський міський суд відхилив протест 50 депутатів проти реєстрації ініціативних груп. А до Центрвиборчкому вже почали надходити акти місцевих рад про результати збору підписів на підтримку всеукраїнського рефередуму; одночасно ЦВК зареєструвала ще 84 новi ініціативнi групи... Як мовиться, процес пішов і навряд чи безпрецедентний депутатський «союз меча і рала» зможе істотно вплинути на нього.