Перейти до основного вмісту

Ліки для липи

Найстарішому дереву України екологи поставили «пломбу» з паркетного клею та тирси
19 квітня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

У Києві росте 35 дерев, вік яких сягнув кількох століть. Однією з найстаріших та цікавих, з екскурсійної точки зору, є липа, якій приблизно 500 років, котра росте поряд з руїнами Десятинної церкви. Є легенда, що її посадив засновник Києво-Могилянської академії Петро Могила, проте історики ще до сих пір сперечаються над цим питанням: легенди і казки захищають край, говорять вони, тож непроти опоетизовування історичних пам’яток.

Останніми роками здоров’я цієї липи значно погіршилося через велике дупло в стовбурі, у яке може пролізти мала дитина. Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, який організував лікування дерева, вважає, що дупло — найбільша небезпека для дерева, через це його слід закрити: «Дірку вже давно потрібно було запломбувати. Оскільки липа має широку крону, при дії сильний вітру стовбур може розчахнутися, і липа загине, — сказав він «Дню». — На жаль, в Україні немає досвіду пломбування старих дерев, у нас це роблять зрідка. Єдиний спосіб, який в Україні використовується для «лікування» старих дерев — пила. Через такий нерозумний підхід Київ уже втратив багато древніх дерев: свого часу «Київзеленбуд» не дав нам дозволу на спасіння багатьох з них,і їх спиляли... А цю липу останній раз пломбували у 70-х роках, потрібно ж — раз у 5— 10 років, оскільки дерево, як і людина, вимагає постійного догляду, як і людина,воно хворіє. І ось, одна журналістка з телеканалу «1+1», яка побажала бути інкогніто, взнавши, що для Європи пломбування дерев — справа звична, дала нам 300 доларів на «ремонт».

Кількасот доларів — не такі великі гроші для київської влади, аби профінансувати порятунок історичного дерева. Тим не менше, представник міськдержадміністрації завірив, що цього року на лікування старих дерев у міському бюджеті виділили близько 25 тисяч гривень у порівнянні з 14 тисячами, виділеними торік. Тому в поточному році планують полікувати всі 30 дерев. Але чому в київської влади «руки не дійшли» саме до липи — загадка.

Директор еколого-культурного центру вважає, що якщо старі дерева правильно доглядати, вони можуть простояти ще кілька століть. Це стосується й липи, оскільки, за даними екологів, вона має добре кореневище — через це й не сохне. Бажано б було ще й огородити дерево, аби туристи не вішали на його гілки стрічки й хустинки «з побажаннями». Такі невинні забави теж завдають значної шкоди дереву, особливо, коли хтось зав’язує на дереві не хустинку, а волосини — від цього гілка всихає. Огорожа навколо липи коштуватиме теж небагато, вважає Борейко, приблизно 2—3 тисячі гривень. Але треба, щоб хтось ціленаправлено дав на це кошти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати