Ліси нам допоможуть
На долар виробленого країною ВВП припадає рекордна кількість парникових газівСьогодні Україна знаходиться на 10 місці у світовому списку головних емітентів парникових газів в атмосферу. Падіння рівня виробництва (яке спричинило зменшення шкідливих викидів і, відповідно, переміщення країни у кінець списку головних забруднювачів) дозволяє державі поки ще відчувати себе більш-менш упевнено, відзначив учора на конференції «Екологічні та економічні наслідки зміни клімату на Землі» міністр екології і природних ресурсів Сергій Курикін. Однак, за даними фінансового експерта Євгена Гагуріна, економіка України є найбільш енергоємною у світі. На один долар виробленого країною ВВП припадає рекордна кількість парникових газів, що викидаються в атмосферу. У цієї обставини, на думку економіста, є тільки один позитивний аспект — потенційна можливість залучення зовнішніх інвестицій. Передумовою до останнього, за словами С. Курикіна, може стати ратифікація Україною Кіотського протоколу.
Інформація, оприлюднена на вчорашній прес-конференції, м’яко кажучи, не нова, а про заявлені темою заходу «наслідки потеплiння» говорилося виключно в дусі: «подумайте, що ми залишимо після себе нашим дітям». Свіжою новиною стало лише те, що Міжвідомчий комітет, який займається підготовкою до ратифікації документа, вже у жовтні нинішнього року повинен виробити остаточний план дій. «Затягування» процесу, в якому дорікнули комітету присутні журналісти, на думку С. Курикіна, виправдане, оскільки «організація має чітке уявлення про розмір пакету документів, які вимагатимуть внесення змін, а також про рівень відповідальності і можливі санкції ООН у разі формального підходу до ратифікації». Також на тривалість вищезазначеного процесу впливає і перетинання інтересів різних міністерств і відомств. Наприклад, Мінекономіки на сьогоднішній день не згодне з пропозицією продажу квот іншим державам (що на сьогоднішній день можливо завдяки, як уже говорилося, істотному скороченню викидів), аргументуючи це потенційним зростанням виробництва у майбутньому. Мінекології й узагалі не схвалює такий підхід — незважаючи на «гнучкість» положень Кіотського документа, що дозволяють обирати найбільш зручний для країни варіант зменшення викидів, за словами С. Курикіна, кількість парникових газів необхідно все ж мінімізувати, а не перерозподіляти.
Для України ж найбільш прийнятним, на його думку, є варіант протоколу, що пропонує збільшувати кількість поглиначів парникових газів — тобто, заліснення територій. Реалізація ще одного варіанта — модернізації виробництва і впровадження високих технологій — стане можливою, на думку міністра, після підписання Національної концепції стійкого розвитку у контексті плану дії, виробленого на недавньому Йоганнесбурзькому саміті. Так, за його словами, 83-я стаття підсумкового документа саміту передбачає можливість конверсії зовнішнього боргу країн з економікою, що розвивається (до яких входить і Україна), з метою забезпечення інвестицій у сфери, які пов’язані з питаннями стійкого розвитку загалом і зі зменшенням викидів шкідливих речовин зокрема.