Перейти до основного вмісту

Ліси старіють, проте «облисіння» не загрожує

За останні 40 років запас деревини в Україні збільшився на 1 мільярд кубічних метрів
10 січня, 00:00

Вирощувати новорічні ялинки вигідно економічно (прибуток приблизно втроє вищий, аніж від промислової деревини) і екологічно, оскільки молоді зелені красуні, вік яких за стандартами новорічного «конкурсу красунь» не повинен перевищувати 5-7 років, виділяють значно більше кисню. Про це повідомив заступник голови Державного комітету лісового господарства України Микола Ведмідь під час урядової «гарячої телефонної лінії», що органічно вписалась у новорічно-різдвяні канікули. Цікаво, що телефон, здавалось, і справді розігрівся від шквалу запитань громадян, стурбованих проблемами масових вирубок лісів, ліквідації наслідків стихій, питаннями власності у лісокористуванні, лісових пожеж, лісовідновлення, екології.

Побоювання щодо надмірних вирубок лісу, особливо в Карпатах, де знаходиться 30% усіх лісових ресурсів держави, — перебільшені, заспокоїв М.Ведмідь. За його словами, за останні 40 років запас деревини в Україні збільшився на 1 млрд. кубічних метрів і складав у 1999 році 1 млрд. 736 млн. куб. м. Так, якщо у 1989 році загальний річний приріст лісів складав 18,7 млн. куб. м., а вирубувалось 9,7 млн., то через 10 років приріст протягом року склав 24 млн., а відібрано у природи було лише 8,7 млн. Нині щорічне збагачення країни деревиною тримається на рівні 36,3%. Підприємства галузі щороку заготовляють та реалізовують понад 8 млн. куб. м. деревини. Головне — ефективно її використовувати. До того ж, зазначив заступник голови Держкомлісгоспу, близько 50% лісових багатств держави захищені званням заповідних та іншими законодавчими о бмеженнями лісокористування.

Насправді, вважає він, ліси не знищуються, вони старіють. Є також проблеми місцевого значення, коли тимчасові користувачі лісу працюють з порушеннями технологій розробки лісосік і лісозбереження. До речі, стосовно причетності лісівників до катастрофічного паводка в Закарпатті, однією з причин якого фахівці називали «облисіння» Карпат, то Державна комісія вивчала ситуацію, проте ця версія виявилась необгрунтованою, повідомив М.Ведмідь. Незважаючи на це, у лютому минулого року було прийнято мораторій на проведення суцільних рубок, що, як запевнив урядовець, не вплине на життя людей, котрі проживають у цьому регіоні.

Як повідомив заступник голови Держкомлісгоспу, нині у віданні лісогосподарства знаходиться 66% усіх лісів, ще 26,4% належать Мінагропрому. У зв’язку з реформою на селі 213 тис. га. зелених насаджень колишніх колгоспів відійшло у власність держави, 720 тис. га. — у володіння новосформованих агровласників і близько 1,2 млн. поки що очікують свого господаря. (Загальний запас лісів України оцінюється в 1,7 млрд. куб. м., загальна площа земель лісового фонду складає 10,8 млн. га., з яких 9,4 млн. вкрито лісовою рослинністю). Великий переділ призвів до певних проблем у мисливському господарстві. Зокрема, у сфері укладання договорів мисливських господарств з новими власниками, відшкодування їм збитків, законодавчого врегулювання нових відносин.

Вічною й болючою є також тема браконьєрства, лісових пожеж, особливо у східних та південних регіонах, де на сотнях тисяч га. створено штучні насадження хвойних дерев, боротьба зі шкідниками (методи біологічного захисту розробляє біотехнологічна лабораторія). Проте якщо нарощувати м’язи у цьому протистоянні працівникам лісового господарства не дозволяє брак коштів, який вони компенсують талантами підприємництва, то проблема засміченості рекреаційних зелених зон навколо міст і сіл є турботою місцевої влади і, насамперед, питанням екологічної культури людей. І ніяка відсутність контейнерів та бідність не можуть бути виправданням варварства окремих громадян.

Зі слів Миколи Ведмедя, вже у першому кварталі нинішнього року непримиренну боротьбу за збереження лісів від самовільних рубок, пожеж, браконьєрів і засміченості поведуть новостворені лісомисливські інспекції. Кожен такий загін сил «швидкого реагування» складатиметься з 6 молодих добре підготовлених, обізнаних у лісовій справі, належним чином укомплектованих і озброєних «бійців», уповноважених оформляти відповідні документи на порушників. Діятимуть вони у кожній області, будуть незалежними і підпорядковуватимуться лише Держкомлісгоспу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати