Львівський Пікассо
Як творчість відомого іспанського кубіста надихнула Михайла Демцю![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100513/480-2-1.jpg)
Днями в київській галереї «Триптих» львів’янин Михайло Демцю представив серію робіт під назвою «Моя зустріч із Пікассо». Вони написані в минулому році, коли художник побував у невеличкому містечку Кадакесі на березі Середземного моря. Там українець намагався побачити Іспанію через призму творчості Пабло Пікассо й Сальвадор Далі (саме в цьому місці свого часу працювали титани іспанського мистецтва, а їхні роботи сьогодні можна побачити в Центрі мистецтв Перро-Муре). Вдихнувши морського повітря та надихнувшись роботами всесвітньовідомих художників, український живописець виразив на полотні свої яскраві емоції від тих «зустрічей».
— Серія створена на знак вдячності Іспанії та незрівнянному Пікассо, — розповів «Дню» Михайло ДЕМЦЮ. — Українцям варто було б повчитися в іспанців надзвичайному почуттю патріотизму, яке виражається у всьому: від ставлення до держави і до відданості національному футболу. У Іспанії з кожним подихом вдихаєш свободу...
Подорожуючи по світу, милуючись яскравими барвами Європи, художник відкрив для себе унікальність палітри, яка у кожної країни своя. Франція постала перед ним як насичений згусток життя із переважанням у кольорі блакитного, яким він прописує густе повітря, зображаючи Париж. Україна ж має домінанту червоного кольору, як вишиванка, але разом із тим із яскравими жовтими й оранжевими кольорами. Таким фактурним мазком пан Михайло зображає червоних коней. Іспанія ж у свою чергу має багато небесного кольору, який поєднується із теплими жовтогарячими барвами. Така ж Іспанія зображена в одній із картин виставки. Темпераментним мазком синього, блакитного художник передає рух вітру над безкраїм простором моря, в хвилях якого тануть останні червоні промені заходу сонця...
Наскрізним образом експозиції є корабель. У цьому символі Михайло Демцю узагальнив свої враження від творчості Пікассо й так подав портрет італійського художника. Корабель на його полотнах високо здіймається на синіх хвилях над земною кулею. Цим український художник відзначає значимість іспанця для мистецтва нової епохи. Пікассо, як засновник кубізму, дав сильний поштовх для впровадження нової мови в образотворче мистецтво. Перейнявши від Сезана застосування в структурі малюнку простих геометричних форм, Пікассо підняв цей образотворчий метод до цілком самостійного жанру в мистецтві — кубізму. Так і кораблі українського художника в своїх вітрилах несуть безліч барвистих геометричних фігур, в яких іноді прозирають на глядача очі нерозгаданого й до сьогодні іспанського генія.