Перейти до основного вмісту

Листопадовий чин — гра і реальність

02 листопада, 00:00

Як завжди, урочисто у Львові відзначили 87-му річницю Листопадового Чину — проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Однак цього року святкування відрізнялося широкою участю молоді. Активісти ГО «Пора», львівські пластуни, Українська народна молодь, Молодий Рух, Молодіжний націоналістичний конгрес та інші намагалися досягти розмаху загальнодержавного свята, і небезпідставно, адже існує рішення обласної ради відзначати цей день на території області як державне свято, тобто з усією урочистістю. Відроджена й теренова гра «Листопадовий чин», яка була традиційною в Україні до 1930 року. Львівські пластуни вже вкотре намагалися на вулицях Львова відтворити для городян події, що сколихнули місто 1 листопада 1918 року. Тоді в ніч з 31 жовтня на 1 листопада військовий комітет проголошеної за два тижні до того Західноукраїнської Народної Республіки вирішив взяти владу у свої руки. До ранку було захоплено військові казарми, телеграф, пошту, будинок сейму, поліцейське управління, банки тощо. Вранці за наказом пластуна та сотника УСС Дмитра Витовського пластун Зенон Русин підняв над Львівською ратушею синьо-жовтий прапор. Однак поляки завдали контрудару. Таким чином, бої за Львів стали початком довгої українсько-польської війни, яка закінчилася поразкою Української Галицької Армії.

...Минулої ночі львівські пластуни у військових одностроях «захоплювали» стратегічні об’єкти, ті самі, якими оволоділи молоді хлопці та дівчата у 1918-му. Однак завдання ускладнювалося тим, що потрібно було продемонструвати знання історії. Якщо відповідь була правильною, команда вирушала «брати» інший об’єкт. Щоправда, пластунам допомагала цієї листопадової ночі новітня техніка — мобілки та Інтернет.

Загалом вшанування пам’яті полеглих за волю стрільців у Львові розпочалося опівночі Почесною Стійкою пластунів на Янівському та Личаківському цвинтарях.

У Львівському оперному театрi відбувся вечір пам’яті, на якому звучали стрілецькі та патріотичні пісні, а біля Ратуші спільна молитва при запалених свічках зібрала молодих і старших львів’ян, що вшановували жертовність та героїзм молодих пластунів, полеглих за свободу рідної землі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати