Перейти до основного вмісту

«Люди повинні знати моральний стан журналістики»

У редакції газети «День» відбувся круглий стіл «Українська розслідувальна журналістика: гучні справи, особистий досвід»
24 квітня, 19:07

Розслідувальна журналістика – одна зі сфер у медіа, що має перед суспільством найбільшу відповідальність. Вона розставляє акценти для суспільства, показує зсередини схеми тіньового функціонування системи, розкриває «сірих кардиналів» різних політичних періодів. На жаль, часто гострі теми, що вже є частиною новітньої історії України, стають покинутими. В певний момент журналісти-розслідувальники наштовхуються на саботаж влади або в відсутність політичної волі. А буває так, що самі журналісти втрачають пильність, інтерес або взагалі свідомо грають на боці «темних сил». Так роками нагромаджуються цілі пласти невирішених «політичних справ», а сьогодні до цієї історії додаються ще й наслідки російської агресії в Україні. все це результат нерозставлених своєчасно крапок.

То чи змінилася українська розслідувальна журналістика, особливо після Євромайдану? Про це на круглому столі у редакції «Дня» дискутували Федір СИДОРУК, шеф-редактор «Слідство.info» на «Першому», Леонід ФРОСЕВИЧ, перший заступник головного редактора газети «Час Київщини», журналіст-розслідувальник, Денис БІГУС, ведучий програми «Наші гроші» на ЗІК, Максим СУХЕНКО, шеф-редактор програми «Гроші» на «1+1», Максим САВЧУК, журналіст проекту «Радіо Свобода» та Першого Національного каналу «Схеми».

«Безкарність замовників в резонансних справах, відсутність відповіді на доленосні питання – породжує нові злочини журналістів і політиків. Одна з таких відомих справ-тестів для вітчизняних мас-медіа і політиків – «справа Гонгадзе». Навіть після другої революції ми бачимо, що у влади немає великого бажання поставити юридичну крапку в цій справі. А журналістське середовище, на жаль, часто є непослідовним і неконсолідованим», - говорить редактор відділу політики газети «День» Іван КАПСАМУН.

КОМАНДА «ДНЯ». НА ФОТО (ЗЛІВА НАПРАВО): ДМИТРО КРИВЦУН, ІВАН КАПСАМУН, ВАДИМ ЛУБЧАК, АННА СВЕНТАХ

Своє основне завдання більшість присутніх на круглому столі журналістів-розслідувальників вбачають у розкритті певної схеми, а далі справу мають підхопити громадські активісти, і довести її до розгляду у правоохоронних органах. «Поки градус «точки кипіння» не настільки високий, громадськість не вірить у те, що вона може щось змінити. Якщо хочете, зараз точка спайки «правоохоронців», які прикривають один одного, більша, ніж взаємопритягання людей, які готові допомагати один одному», - говорить Максим СУХЕНКО, шеф-редактор програми «Гроші» на «1+1».

«Важливо, що самі медійники говорять про затребуваність такого жанру, як розслідувальна журналістика, - коментує Леонід ФРОСЕВИЧ, перший заступник головного редактора газети «Час Київщини», журналіст-розслідувальник. – «День» запропонував дуже важливу дискусію про больові точки суспільства. Сьогодні фактично ніхто не піднімає ці теми. Люди повинні знати моральний стан журналістики. А відтак є можливість того, що викристалізуються певні напрямки діяльності, відбудеться повернення до певних тем. Маємо говорити про те, що сьогодні хвилює і болить суспільству з точки зору корпоративної, «цехової» солідарності. Розслідувальна журналістика – один із найскладніших напрямків роботи в медіа. Можемо вважати це «переднім краєм» інформаційного фронту. Українська розслідувальна журналістика повинна розвиватися і заявляти про себе, оскільки вона охоплює найпекучіші і найактуальніші теми. Вона не має давати забути злочини і резонансні справи з новітньої історії України».

Про те, наскільки журналісти відповідальні за свій продукт, чи слід ганятися за рейтингами, що потрібно для того, щоб фігурантів журналістських розслідувань могли притягти до відповідальності, чому журналістика не повинна працювати в холосту і коли розставлять усі крапки над «і» у резонансних справах – читайте в наступних випусках «Дня».

В ХОДІ КРУГЛОГО СТОЛУ ПОСТАЛО ПИТАННЯ ПРО ЕФЕКТИВНІСТЬ ЖУРНАЛІСТІВ У ПОЛІТИЦІ, ЗОКРЕМА У ПАРЛАМЕНТІ, І ЯК В УКРАЇНІ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЦЕЙ ПРОЦЕС ПЕРЕХОДУ З ОДНОГО СТАТУСУ В ІНШИЙ. «ЖУРНАЛІСТИКА НЕ ПОВИННА РОЗГЛЯДАТИСЯ ЯК ТРАМПЛІН, ЩОБ ПОТРАПИТИ У ВЕРХОВНУ РАДУ, А ПОТІМ НА АБСОЛЮТНО ОЧЕВИДНІ РЕЧІ НЕ РЕАГУВАТИ І СИДІТИ В КОМІТЕТАХ», - ПІДКРЕСЛЮЄ МАКСИМ САВЧУК

"ЯКЩО СТАВИТИ ПРАВИЛЬНІ ПИТАННЯ – ВІРОГІДНІСТЬ ВІДПОВІДІ ВІД ЧИНОВНИКІВ НА ПОРЯДОК ВИЩЕ, НІЖ БУЛА ДВА-ТРИ РОКИ ТОМУ, - ВВАЖАЄ ДЕНИС БІГУС (НА ФОТО - ПРАВОРУЧ). – ТОДІ МИ НЕ ОТРИМУВАЛИ УЗАГАЛІ НІЯКОЇ ВІДПОВІДІ НА НАШІ ЗАПИТИ. ЦЕ БУЛА НІБИ ЧОРНА ДІРА. СЬОГОДНІ Ж РЕАКЦІЯ Є"

УЖЕ ТРАДИЦІЙНО КРУГЛИЙ СТІЛ «ДНЯ» СТАВ ІНФОРМАЦІЙНИМ ПРИВОДОМ ДЛЯ ТЕЛЕВІЗІЙНИХ СЮЖЕТІВ. ЦЬОГО РАЗУ В РЕДАКЦІЇ ПРАЦЮВАЛИ КАМЕРИ «1+1» ТА «ZIKУ»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати