Перейти до основного вмісту

Магнітна буря «в склянці води»

Чи варто перейматись небесними катаклізмами
05 листопада, 00:00

Певно, протягом останніх кількох днів люди особливо вразливі в питаннях, що стосуються власного здоров’я та самопочуття, не відривались від чергової порції теле-, радіо чи газетних повідомлень. Вишукувалось там не що інше, як причина стресів, поганого настрою, а, можливо, й привід не йти на роботу — магнітні бурі. І не дивно. Наприклад, за повідомленнями podrobnosti.com.ua, явище, яке спіткало нашу планету з 28 по 30 жовтня, астрофізик з Гарвардського університету Джон Коль назвав «безпрецедентним». За його словами, вірогідність двох поспіль потужних спалахів на Сонці, спрямованих на Землю, є настільки низькою, що це явище слід розцінювати як аномалію. До того ж, деякі експерти запевняють, що наслідки магнітних бур будуть давати про себе знати ще тижнів зо два.

Взагалі, таке явище, як магнітні бурі, досить природне і пов’язане в першу чергу зі спалахами на сонці, яких просто не може не бути. Вони, як пояснює директор обсерваторії при КНУ ім. Т. Шевченка Богдан Гнатик, виникають внаслідок трансформації енергії магнітного поля, що є на Сонці, в інші форми енергії, а плями, які є на ньому, зумовлені діяльністю локальних, сильних магнітних полів. І коли контактують між собою поля протилежної полярності, й виникають ці спалахи.

Те, що зараз особливо часто почали про це говорити (згідно останньому повідомленню, чергова буря була зафіксована вчора), Б. Гнатик пояснює тим фактом, що виникла не одна, а одразу три потужні групи плям, які виникають якраз на фазі спаду сонячної активності і викликають потужні спалахи. Сонце до цього періоду тривалий час було дуже спокійним, мало все менше і менше плям — ми пройшли максимум історичного циклу, а наступний максимум мав би бути приблизно через 10 років. Таку раптову активність можна було б порівняти лише з 1957 роком, коли був максимум вікового циклу. Тоді теж були потужні спалахи, і спостерігалось навіть полярне сяйво в Україні, зокрема, в Києві і в Канаді, тобто в помірних широтах, що буває дуже рідко.

Взагалі, за словами астронома, спрогнозувати точно, коли може відбутися магнітна буря, неможливо. Справа в тому, що струмінь магнітної плазми, який відривається від Сонця, може проектуватися під довільним кутом відносно його поверхні. І досить складно наперед визначити, полетить вона в напрямку Землі чи ні. «Зараз магнітне поле нашої планети більш-менш спокійне, — каже Богдан Гнатик, — і буде таким протягом тижня. Наступний же період активного Сонця прогнозується через днів десять».

Як бачимо, тема магнітних бурь ще певний час залишатиметься актуальною не тільки для вчених та науковців, яким вона додасть роботи, а й для пересічних громадян. За словами фахівців, людина теж має певне магнітне поле, яке при взаємодії iз загальним полем Землі може бути причиною різних збоїв у організмі. І тому астрономи зазвичай погоджуються з тим, що лікарі повинні особливу увагу приділяти своїм пацієнтам у такі критичні дні і давати певні рекомендації.

У той же час головний лікар Київського Міського центру здоров’я Віктор Лозинський вважає, що, оприлюднюючи прогнози магнітних бур та інших природних явищ, головне — не перестаратися. За статистикою, 82% людей легко піддаються навіюванню. А це означає, що в них відбудеться фіксація на самопочутті, і вони будуть упевнені: наступить день і година, і стан здоров’я різко погіршиться. Але з іншого боку, попереджаючи про можливі небесні катаклізми, ми можемо запобігти їх негативним наслідкам для здоров’я людини. Скажімо, людям, які страждають на серцево- судинні захворювання, варто в ці дні не перевтомлюватись, пити вітаміни та утримуватись від важкої їжі.

До речі, про здоровий баланс у прогнозах та рекомендаціях твердять і психологи. Зокрема, психолог Юрій Калашніков вважає, що погодні умови помітно впливають на емоційний стан людини. У багатьох можуть початися загострення туги чи, навпаки, безпричинної агресії. І про це дійсно, на його думку, треба попереджати всіх. «Людина не розуміє, що відбувається з її настроєм у той чи інший день, а подібний прогноз дає їй інформацію про саму себе».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати