«Маленький перелом»
У Ростові-на-Дону 7 вересня оголосили вирок чотирьом українським політв’язням із Криму
Північно-Кавказький окружний військовий суд засудив Руслана Зейтулаєва до семи років колонії загального режиму, Ферата Сайфулаєва, Рустема Ваітова і Нурі (Юрія) Примова — до п’яти років колонії загального режиму. Нагадаємо, мешканцям анексованого Росією півострова інкримінували статтю 205.5 Кримінального кодексу РФ «Організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації». Йшлося про причетність до міжнародної ісламської партії «Хізб ут-Тахрір», забороненої в Росії.
Справа проти кримських мусульман абсурдна, але вироки м’якші, ніж можна було очікувати. Так, Руслану Зейтулаєву суд перекваліфікував звинувачення з організації осередку терористичної організації на участь у такій організації. Адвокат Еміль Курбедінов повідомив у Facebook: «Замість затребуваних прокурором 17 років, приговорили до семи років. Це маленький перелом, що веде до великих перемог!».
При оголошенні вироку звинувачувані на знак протесту заклеїли собі роти і одягли футболки, написи на яких утворили фразу: «Театр закінчено. Замовлення виконано. Кримські татари знову під забороною». Про це написав у Facebook адвокат Едем Семедляєв. Він додав, що захист оскаржуватиме вирок.
Поліна БРОДIК, координатор кампанії Let My People Go:
— В один день відбулися дві доволі вагомі події: звільнення Ільмі Умерова з психіатричної лікарні (заступника голови меджлісу кримськотатарського народу окупаційна влада півострова утримувала там, щоб провести психіатричну експертизу. — Авт.) і винесення вироку першій четвірці кримських мусульман, яких звинувачують в участі у «Хізб ут-Тахрір». Напевно те, що це сталося в один день, свідчить про спланований розвиток подій.
Засудження кримських татар є пробним каменем. Ймовірно, Російська Федерація розглядає це як спосіб дій стосовно інших кримчан, звинувачуваних у причетності до «Хізб ут-Тахрір». Одночасно ця подія може посприяти підготовці дій на захист інших жителів півострова, справи яких зараз розглядаються.
Те, що Росія дала Ільмі Умерову можливість вийти на волю і скостила терміни кримським татарам, виглядає як подачка, адже ці люди невинні.
Речник Міністерства закордонних справ Мар’яна Беца засудила у Twitter дії РФ щодо незаконного переслідування кримчан. Хочемо, щоб була офіційна заява МЗС і сподіваємося, що українська влада продовжить дії для звільнення кримських мусульман, насамперед на міжнародній арені. Ми теж докладемо для цього максимум зусиль.