Маніфест новітньої української журналістики
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041125/4215-2-4.jpg)
Вчора у Національній спілці журналістів України відбулося засідання головних редакторів всеукраїнських та столичних засобів масової інформації. На ньому визначалася остаточна форма заяви керівників ЗМІ щодо діяльності журналістів у ситуації, що склалася сьогодні в Україні.
Відкриваючи засідання, голова НСЖУ Ігор Лубченко порівняв ситуацію в країні з подіями, які мали місце у державі на початку 90-х років. «Мітинги, що проходять зараз по Україні, характеризують появу нової держави», — сказав він.
В ході засідання керівники різних ЗМІ висловили свої пропозиції щодо внесення доповнень до спільної заяви. Наприклад, голова Львівської обласної організації НСЖУ Степан Курпіль, спираючись на заяву своєї регіональної організації, засудив тих колег, які «всупереч усталеним професійно-етичним нормам журналістики, а часом навіть і всупереч власним переконанням, продовжують працювати за «темниками», замовчують правду, маніпулюючи таким чином громадською думкою». Миколаївські колеги засвідчили свою принципову позицію заявою аналогічного змісту, яку підписали 42 редактори ряду видань Миколаївщини. В свою чергу, співзасновник «Газети по-київськи» Михайло Батіг запропонував керівникам ЗМІ звернутись до Верховної Ради, Верховного Суду України, керівників військових і силових структур та до обох кандидатів на посаду президента України з вимогою дотримання законності під час визначення результатів виборів та проханням до кандидатів не допустити, щоб учасники акцій громадської непокори з обох боків застосували силу.
Головний редактор «Дня» вказала на порівняно недавній досвід Східної Європи та країн Балтії, який був штучно загальмований в Україні, а нині відроджується. На наших очах постає громадянське суспільство і українська політична нація. Свобода загалом, зазначила вона, і свобода ЗМІ зокрема — це нормальне середовище суспільства, і саме це має бути основою майбутньої заяви. І, насамкінець, Лариса Івшина підкреслила, що журналістові (з огляду на нинішню ситуацію в державі) слід не просто йти на мітинг і висловлювати там свою позицію, а прямувати на акції із диктофонами і фотокамерами. «Ми є свідками унікального історичного процесу, і найперше для журналіста — описати це і донести до читача чи глядача», — підсумувала вона.
Головний редактор інтернет-видання «Телекритика» Наталя Лігачова сказала, що ініціатива підписання подібної заяви — важливий крок. Донині в Україні не було такого, щоби журналісти гуртувались разом із своїми керівниками. «В рамках цього заходу об’єднались не лише журналісти, — зазначила пані Лігачова, — а й деякі топ-менеджери, редактори видань, видавці з метою відстояти право на професію».
Зваживши всі пропозиції, учасники засідання вирішили, що львівський варіант заяви керівників ЗМІ найбільше відповідає настроям всієї журналістської спільноти. Відтак, по завершенню наради у світлиці НСЖУ був складений новий (доповнений) текст заяви, який «День» оприлюднить в наступному числі. Сьогодні він буде розісланий керівникам усіх українських ЗМІ, які, в свою чергу, зможуть — за бажанням — підписати заяву.