Перейти до основного вмісту

Мажор — ліки для легковірних

Чи реальне оголошене зростання реального ВВП в Україні?
26 серпня, 00:00

За даними статистики, викладеними агентством Інтерфакс-Україна, в січні–липні реальний ВВП становить до відповідного періоду минулого року 100,4%, а в липні — аж 101,6%.

І тут у багатьох виникає цілком слушне запитання: звідки такий мажор? Виробництво сільгосппродукції падає, металургійний комплекс скорочує експорт, нафтогазовий сектор — видобуток вуглеводневої сировини, машинобудування — лежить, легка і харчова промисловість — розгромлені. Дефіцит зведеного бюджету за перше півріччя становив 1 млрд. 586,5 млн. гривень. На 246,6 тис. осіб, за офіційними даними на 1 серпня, зросла, порівняно з аналогічним періодом минулого року, кількість безробітних. Звідки ж цей, нехай і мінімальний, та все-таки приріст ВВП?

Єдиним його джерелом, як зазначають експерти, може слугувати зростаючий обiг продажу облігацій внутрішньої держпозики, що є джерелом покриття дефіциту державного бюджету. Чи варто в такому разі подавати це як досягнення української економіки?

Коментуючи «Дню» якість цих статистичних показників, доктор наук, головний науковий співробітник Інституту економічного прогнозування НАНУ Андрій Ревенко повідомив, що вона заслуговує приблизно 4 бали. На його думку, може трохи завищуватися індекс промислового виробництва, оскільки підприємства фактично самі собі визначають темпи зростання. За тиску обласних адміністрацій і в галузях, де випускається велика номенклатура продукції, може бути певне завищення. А.Ревенко зазначає, що мова не може йти про свідоме підтасовування. У попередні роки, коли ВВП в середньому щорічно падав на 13,3%, можливості подальшого падіння просто вичерпані. І нинішнє повідомлення про його зростання відповідає тому, що температура у важкохворого впала, скажімо, з 39,3 до 39,2 градуса. Чи легше йому від цього? І все ж, констатує А.Ревенко, сподіватимемося, що це — реальні дані: «Наприклад, кажуть про зростання ВВП у будівництві, але я не дуже розумію, що будують. Я боюся, що, наприклад, на цей показник вплинуло використання дуже дорогих імпортних матеріалів»...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати