Медреформу вивчає Конституційний суд
Пацієнтські організації влаштовують протести через її імовірне згортанняСистема охорони здоров’я знову у зоні турбулентності. Другий та третій етап медичної реформи відкладено, бо міністр охорони здоров’я Максим Степанов вбачав у цьому чимало ризиків та обіцяв допрацювати реформу, зокрема, питання фінансування та формування тарифів за медичні послуги. Та зараз під ударом опинилась абсолютна вся ідея та система медичної реформи, котру почала екскерівниця МОЗ Уляна Супрун.
Учора Конституційний суд провів перше публічне засідання щодо відповідності головному документу держави закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Це основний закон про зміни в системі охорони здоров’я. Справу розглядають на підставі подання 59 народних депутатів України, переважно це колишні члени «Партії регіонів». До Супрун та її ідей можна ставитися по-різному, але якщо Конституційний суд визнає реформу незаконною, її скасують. А що буде з медичними закладами, лікарями, пацієнтами, терміновими операціями, діагностикою, цінами на ліки — питання з суцільним невідомим.
Перед початком засідання до Конституційного суду прийшли представники кількох пацієнтських організацій та медики. Вони переконані — реформа потрібна, якщо є недоліки та прогалини, то треба працювати над цим, а не скасовувати все і починати з нуля. «За весь час медреформи наша лікарня не звільнила жодного медпрацівника. Реформа допомогла нам налагодити роботу лікарні — зробити її ефективною. Ми зменшили кількість ліжок, але водночас почали приймати набагато більшу кількість пологів. Медреформа — це можливість для лікарів працювати, отримувати нормальні зарплати і не просити хабарі, а надавати безоплатні послуги пацієнту», — наголосив під час акції головний лікар Київського міського пологового будинку №5 Дмитро Говсєєв.
На думку виконавчої директорки БФ «Пацієнти України» Інни Іваненко, невідомо, як буде відбуватись фінансування лікарень, якщо закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» втратить свою чинність. І що буде з тими закладами та лікарями, котрі вже приєднались до реформованої системи. «Ми не знаємо, хто і як буде фінансувати медичну допомогу. Але точно знаємо, що це буде складний процес як для пацієнта, так і для лікаря», — вважає Інна Іваненко. У МОЗ наразі ці питання не коментують.