Металурги вимагають пільгових цін на електроенергію
«На даний час, — йдеться в ньому, — рівень вартості електроенергії для промислових регіонів становить 10-12 коп. за 1 кВт/год. (без урахування ПДВ). У порівнянні, рівень цін на електроенергію в іноземних державах з розвиненим енергоємним виробництвом на 40-50% нижчий, ніж в Україні. Наприклад, ціна 1 кВт/год. в Росії становить 0,9- 1,1, в США — 1,22-1,6, в Норвегії — 0,7-1,5, в Голландії — 1,0-1,1 цента. Крім того, в більшості країн тарифи диференційовані залежно від категорій споживачів і обсягу спожитої електроенергії, а також встановлені спеціальні тарифи для енергоємних підприємств. Наведений приклад дає можливість дійти висновку щодо неконкурентоспроможності вітчизняної енергоємної продукції на світових ринках порівняно з аналогічною продукцією, яка виробляється за кордоном. Підприємства змушені вилучати з обігу кошти, заплановані для проведення поточного ремонту та технічного переоснащення власних виробничих потужностей, впровадження сучасних енергозберігаючих технологій. Це призводить до зменшення резервів, які дають можливість підтримувати необхідний обсяг виробництва якісної продукції.
Сьогодні на вищих посадових рівнях постійно порушується питання необхідності запровадження пільгових цін на електроенергію для енергоємних підприємств. Однак практичних кроків у цьому напрямку ще не зроблено.
Ми змушені констатувати, що невирішеність цього питання може призвести, і, скоріше всього, призведе, до втрати вітчизняними виробниками позицій, які величезними зусиллями доводилося завойовувати не тільки на міжнародному, а й на внутрішньому ринку, до залежності промислових підприємств України, які споживають нашу продукцію, від іноземних постачальників. Витіснивши вітчизняних виробників, вони можуть стати монополістами на українському ринку. Наслідки подібного монополізму для нашої країни вже відомі своєю гіркотою», — підкреслили промисловці.
Як пояснив «Дню» директор ВАТ «Запорізький завод феросплавів» Віталій Белан, приводом для листа стала вкрай критична ситуація. Підприємства, які здатні випускати ліквідну продукцію, приносити бюджету «живу» валюту, — на межі зупинки. Зокрема, через недостатні обсяги енергопоставок феросплавний завод працює на 60% своєї потужності.
П’ять з чотирнадцяти феросплавних печей зупинено. З початку року недовироблено продукції на суму 159 млн. грн. До того ж, у вересні (Віталію Белану вдалося вибити необхідний ліміт електроенергії, щоправда, ненадовго) з прибутку було витрачено 3 млн. грн. на поновлення роботи печей. За словами Белана, крім економічних проблем ігнорування вимог промисловців може призвести й до плачевних екологічних наслідків. Виробничий цикл більшості енергоємних підприємств безперервний, збої можуть обернутися на серйозні аварії та загибель людей.