Мільйон доларів на крихітку
Уряд хоче зменшити дитячу смертністьЄлизавета мала б бути ще в утробі матері — аж до початку вересня. А тим часом їй уже більше двох місяців, вона народилася 6 червня. Чому? Її мати Марина не знає: «Я була одна вдома, почав боліти живіт. Подзвонила мамі, попросила її з’їздити зі мною до лікарні. Поїхали. Лікарі намагалися зупинити передчасні роди, але не змогли, я народила Єлизавету». Перші тижні життя у Лізи були не найкращими — переливання крові, харчування через крапельницю, різноманітні ліки... Але зараз вона вже практично здорова, і мама її мріє виписатися з «Охмадита» через тиждень-другий. До честі наших медиків, в останні роки вони досягли значних успіхів у виходжуванні таких маленьких діточок. 95% немовлят, які народилися вагою до 900 грам удається врятувати, в той час як у радянські часи цей показник складав усього 50%.
Якщо ви ніколи не бачили пацієнтів неонатологічних відділень, ви не зможете собі уявити, наскільки ж вони крихітні, ці дітки. Настільки крихітні, що журналістам, які гучним натовпом ввалилися до відповідного відділення клінічної лікарні «Охмадит», стало трохи не по собі — чи не шкідливо для цих малюків таке скупчення людей? Завдяки прийняттю Міністерством охорони здоров’я критеріїв Всесвітньої організації охорони здоров’я, тепер ці крихітки — люди, за чиє життя держава несе відповідальність. Живими вважаються всі діти, старші за 22 тижнів (рахуючи від зачаття), незалежно від ваги. З новими стандартами прийшла нова невтішна статистика — дитяча смертність стала набагато вищою. Ще б пак, адже раніше безліч випадків взагалі не реєструвалася! Сьогодні в Україні смертність дітей до одного року становить 9,99 на 1000 живонарождених. 60% з померлих — новонароджені.
Для зниження смертності дітей до року відразу після прийняття нових критеріїв було взято курс на оснащення пологових будинків і дитячих лікарень перинатальними технологіями. Учора неонатологічне відділення «Охмадита» відвідали міністр охорони здоров’я Юрій Поляченко і віце-прем’єр- міністр iз гуманітарних питань Дмитро Табачник. Останній пообіцяв, що половина запланованих бюджетом країни на передові технології коштів (а це 92 мільйона гривень) піде на малюків — дихальні апарати, апарати стеження та інкубатори. Власне, необхідний мінімум — 15 мільйонів саме на перинатальні технології — закладений в проекті державної програми «Репродуктивне здоров’я нації на 2006—2015 роки», яка знаходиться на узгодженні в Міністерстві фінансів. Але, крім мільйонів, потрібні також фахівці, які вміють працювати з такими малюками».
«Це дуже важка, копітка праця, — розповідає завідуюча відділенням виходжування недоношених дітей Світлана Старенька. — Уявляєте, як складно ставити крапельниці в такі тонюсінькі вени? Деякі наші співробітниці йдуть у няні — батьки платять таким кваліфікованим фахівцям по 500 доларів, у той час як у нашому відділенні вони отримують 700 гривень».