Перейти до основного вмісту

Мінус 10 мільярдів сигарет

Завдяки антитютюновим законам у нас стало на два мільйони менше курців, а Україна — уже не є лідером Європи з поширення куріння
21 листопада, 11:19

Сьогодні, 21 листопада, у світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння. І Україна може по праву відзначати цю дату. По-перше, ми покращили свою позицію у рейтингу країн Європи, де найбільше поширене куріння серед населення: з четвертого, майже лідерського, місця цього року держава посіла аж 24-ту сходинку. По-друге, Всесвітня організація охорони здоров’я визнала Україну однією зі світових лідерів, де активно та успішно борються із поширеністю шкідливої звички. І найголовніша цифра — порівняно з минулим роком — цьогоріч українці викурили на 10 мільярдів сигарет менше.

Досягти таких результатів вдалося завдяки появі законів, спрямованих на зниження рівня куріння. У першу чергу — закону про заборону паління у громадських місцях: кафе, ресторанах, стадіонах, кінотеатрах тощо. До речі, незабаром, 16 грудня, мине рік відтоді, як така норма діє в Україні. Спочатку курці чинили опір, та й не всі заклади чесно дотримувалися норми. Але зараз закон підтримують 84% українців.

«Подіяла і заборона реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів, — розповіла координатор коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» Ганна ГОПКО. — Тобто заборона реклами сигарет в Інтернеті, на телебаченні, на носіях зовнішньої реклами. Зараз уже немає білбордів та сітілайтів, які закликали б до куріння, бо це шик  і гламур. Немає і плакатів у кіосках з лозунгом «Купи дві пачки сигарет — отримай футболку в подарунок». Крім того, було посилено фотоілюстрації на пачках, які унаочнюють наслідки куріння. І для багатьох людей після цього паління стало не таким привабливим».

Та окрім законів, слід працювати над усвідомленням проблеми самими ж курцями. «Наша біда в тому, що більшість курців не думає, що може захворіти унаслідок тютюнопаління. Тому треба змінювати таку соціальну норму. Оскільки на це треба більше часу, поки що наші заходи орієнтовані на тих курців, які хочуть позбутися шкідливої звички вже зараз, — додає активістка. — Ми боремося за те, щоб українці кидали палити, молодь не починала, а кількість захворювань, викликана тютюнопалінням, зменшувалася. Адже це не просто нікотинова звичка, а вже хвороба, є реально залежні люди. Таких у нас, на щастя, мало, лише  3% (усього в Україні вісім мільйонів курців). Саме для затятих курців ми зараз знімаємо відеоролики про історії реальних жертв куріння, наприклад, в одного чоловіка через це розвилася гангрена».

Аби змінювати ситуацію у кращий бік і надалі, громадські організації вимагають ще й підняття акцизів на сигарети. Саме сьогодні вони надішлють до прем’єр-міністра України Миколи Азарова та міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової відповідне звернення. Як пояснюють активісти, тютюнові компанії час від часу збільшують ціни на свою продукцію, останнім часом вони роблять це дедалі частіше, адже попит на тютюновий товар в Україні знижується. Лише за останній рік, за даними Державного комітету статистики, в Україні реалізували на 15% менше сигарет, ніж торік. Уряд, у своє чергу, має теж збільшувати акцизні ставки, адже завдяки цьому можна отримати додаткову статтю надходжень у держбюджет. Але поки що таких ініціатив немає.

«Був навіть випадок, коли 2012 року акцизні ставки було знижено удвічі. Це пролобіювали виробники дорогих брендів, — додає Ганна Гопко. — Ми вимагаємо, щоб уряд 2014 року підняв акцизи хоча б на 30%. Чому ми повинні дарувати гроші транснаціональним корпораціям, а не наповнювати власний бюджет?»

За підрахунками експертів, завдяки цьому Україна зможе отримати шість-сім мільярдів гривень. До речі, у Росії, наприклад, вже наступного року акцизи на сигарети планують збільшити на 42%, у Молдові — на 50%, у Білорусі — на 25%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати