Мінус мільйон
Центрвиборчком полічив електоратУ голови Центральної виборчої комісії Ярослава Давидовича радість: готовий загальний список виборців. В Україні, за станом на 1 листопада, — 36545950 осіб, які мають право голосу. Минулого року виборців у країні було 37656707 осіб. Різницю в мільйон із гаком Давидович пояснив тим, що «раніше списки не складалися, а оновлювалися».
Потрібно сказати, що сам ЦВК складанням списків не займався, цю тяжку ношу звалили на себе місцеві органи влади. Причому всі як один здали результати вчасно — до 23.00 31 жовтня, чим дуже здивували голову ЦВК: «Я ось постукаю в дерево, щоб у нас і надалі так було у виборчій кампанії».
Навіть Крим тепер перекладає адреси та прізвища українською без помилок. «У них раніше все було російською, і вони вирішили перекладати за допомогою електронного перекладача, так у них вулиця Воровського вийшла «вулиця Злодійська». Довелося їм наймати професійного перекладача», — сказав Давидович.
За словами голови ЦВК, на даний момент списки не є ідеальними, однак є ще 4 місяці для того, щоб внести до них усі необхідні корективи. При цьому він нагадав, що перед виборами Президента 2004 року на цю ж процедуру було відведено лише 15 днів.
Так що кожен свідомий виборець зможе протягом 100 днів перевірити своє прізвище в списку, — у день виборів, згідно з новим законодавством, вже нічого змінити не можна. Щоправда, поки що зробити це можна лише в «приміщенні робочої групи», але Давидович пообіцяв, що доб’ється зміни в законодавстві, щоб перевірити наявність у списках прізвищ своїх, а також родичів і сусідів можна було «і в сільраді, і в ЖЕКу, і в школі». Глава ЦВК вже випробував систему на собі: «Я відкрив файл із Києвом, і знайшов і себе, і свою дружину, і дочку...»
До речі, цього разу прес-конференція проходила не на третьому поверсі Центрвиборчкому, як звичайно, а на шостому, в залі засідань. Виявилося, що в прес-центрі ЦВК зараз готують «вартових» для списків виборців. Кожного дня 140 осіб із регіонів навчаються навичкам роботи з новим програмним забезпеченням. Усього курс повинні пройти 1410 осіб, саме вони боротимуться з «двійниками» та «мертвими душами».
А група з обробки списків виборців уже працює в ЦВК на новій техніці. Давидович гордо показав два нових сервери, в яких і знаходяться ці 36 млн. прізвищ. Журналісти скористалися з нагоди й почали шукати свої прізвища в системі: всі себе виявили.
Кошти на все це щедро виділило ОБСЄ: 2 млн. 240 тис. євро на техніку, 1 млн. 213 тис. грн. для придбання необхідного програмного забезпечення і 27 млн. грн. — платня робочим групам.
«Це ще недорого, — сказав Давидович ошалілим від таких сум журналістам, — ви лишень подивіться, який лазерний принтер, у регіонах узагалі таких ніколи не бачили...»
Потрібно сказати, що свято демократії обійдеться українським платникам податків недешево. На сьогоднішній день ЦВК зупинився на сумі в 555 млн. грн. І ця цифра ще не остаточна. Мовляв, якщо ціни на бензин підскочать чи мінімальна зарплатня зросте, сума також збільшиться.
На прес-конференції також прозвучало запитання про законодавче табу для ЗМІ у виборчій кампанії, яке, схоже, вже доволі набридло Давидовичу. «Кому що, а курці — просо», — такою була перша реакція голови ЦВК на це запитання. «Процес діяльності ЗМІ не повинен бути чимось штучно або з погляду права обмежений, але в той же час він має регулюватися законом і, як ЦВК, так і інші комісії, повинні мати вплив, щоб ЗМІ працювали в правовому полі. І розумійте це, як хочете», — сказав він.
Проте в цьому питанні крига злегка скресла: вчора в профільному комітеті Верховної Ради народні обранці розпочали розгляд законопроекту про внесення змін до закону про вибори народних депутатів, що стосуються роботи ЗМІ. Очевидно, спохватилися: потрібно ж якось з’являтися на блакитних екранах під час виборів...