Місто протесту і підтримки
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041125/4215-2-1.jpg)
Уже кілька днів у столиці триває акція громадської непокори. У центрі Києва прихильники Віктора Ющенка, а з учорашнього дня — і Віктора Януковича розбудовують наметові містечка — яскравий прояв боротьби позицій. Власне, той факт, що, попри соціальне напруження, впродовж цього часу в нашій державі і, в першу чергу, в столиці під час масових акцій протесту не пролилося жодної краплини крові, ще раз засвідчує: в Україні відбулася революція. Але революція у свідомості людей, до яких прийшло розуміння того, що демократія знаходиться в їхніх руках, і саме громадяни України є джерелом і рушійною силою побудови в країні громадянського суспільства.
Для того, щоб дізнатися про настрої мешканців наметів на вулицях Києва і з’ясувати чи є ризик, що ситуація вийде з-під контролю влади та опозиції, кореспондент «Дня» упродовж двох останніх діб перебував в епіцентрі протесту.
Майдан Незалежності та Хрещатик сьогодні повністю перебувають під контролем опозиції та десятків тисяч прихильників Віктора Ющенка. Територія акції протесту з кожним днем розширюється, досягнувши Банкової, Українського дому, Інститутської. Штаб «Сили народу» з метою впорядкування життя у наметовому містечку створив комендатуру, також діють власна медична служба, пункт роздачі їжі та народна дружина охорони. Один із співрозмовників «Дня», студент із Рівненської області, після того, як університет, де він навчається, приєднався до всеукраїнського страйку, приїхав разом із друзями до Києва. Сьогодні він живе в наметі, що має дерев’яну підлогу, встелену пінопластом і покриттям, чимось схожим на ковролін. У наметі також є ковдри. На запитання, чи за перебування в наметах їм платять, юнак відповів, що страйкарі живуть тут за ідею та з вірою в перемогу свого кандидата. «Гроші й харчі приносять нам співчуваючі, допомагають, хто чим може: теплим одягом, гарячими напоями, простою солідарністю», — додає він. Представники опозиції кажуть, що таких наметів у містечку нараховується більше тисячі. За словами співрозмовника нашої газети, кожного дня люди, що приїжджають із регіонів, ставлять по 10—12 нових палаток. Усього в наметовому містечку проживає більше двох тисяч людей, в основному молодь, і не лише українська: тут можна було побачити також і представників білоруської опозиції, до якої невдовзі мають приєднатися колеги з Грузії. Хоча київська міліція відмовилася від будь-яких дій проти страйкуючих, кожної ночі для захисту наметового міста позмінно чергують добровольці та учасники мітингів.
Проте однозначно сказати, що настрій всіх мітингуючих абсолютно миролюбний, навряд чи можна. Керівники акції щоразу роблять усе можливе для того, щоб «погасити» радикалізм. Поки що їм це вдається. Але вірогідність того, що нерви можуть не витримати як у мітингуючих, так і у спецпідрозділів, усе ж існує. Обнадіює самоорганізація страйкарів. Під час першої облоги Адміністрації радикально налаштованих осіб або переконували в необхідності мирного спротиву, або просто не підпускали до охоронців, щоб не спровокувати конфлікт. На прохання командування президентського полку, мітингуючі утворили двохметровий коридор між натовпом і загороджувальним кордоном, пропускаючи туди лише депутатів та журналістів. Згодом організатори акції запровадили тут паспортний контроль.
Останніми днями до Києва почали прибувати і прихильники Віктора Януковича. Невеличке наметове містечко вони розбили майже навпроти Кабміну, вчора у першій половині дня там спостерігалося близько сотні наметів, а самих учасників акції нараховувалось кількасот чоловік. На одязі — синьо-біла символіка їх кандидата. Люди грілись та харчувались біля вогню. До наметів також підходять прихильники Віктора Ющенка, спілкуються та дискутують із опонентами. Конфліктів не виникало...