«Мій університет – територія без хабарів!»
На майдані Незалежності в Києві студенти київських вишів підписали декларацію, у якій відмовилися брати і давати хабарі
Викладач тримає студентів на повідку-удавці, бо іспит у нього можна скласти тільки за гроші — з цього почалася вистава, яку підготувала молодь. Два студенти наважилися пручатися корупції, і це надихнуло їхніх друзів припинити давати хабарі. Навіть викладач врешті «перевиховався» і став працювати чесно. Після щасливого фіналу учасники перформансу «Мій університет — територія без хабарів!» студенти київських вишів підписали декларацію безхабарності, у якій відмовилися брати і давати хабарі.
Акцію влаштували члени громадської організації «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів». За даними дослідження, які вони провели минулого навчального року, хабарництво є звичайним явищем для понад 65% вишів України. Але все більше студентів відмовляються платити хабарі за навчання. Зокрема, декларацію безхабарності підписали 2574 особи по всій країні, і близько 36% з них — саме студенти, розповів голова руху «Ні хабарництву!» Сергій Гула. Також активісти планують створювати мобільні групи в університетах, які протидіятимуть корупції.
«Розпочався новий навчальний рік, студенти пішли до вишів, і ми закликаємо їх вчитися чесно від першого дня, — акцентує Сергій Гула. — Під час екзаменаційної сесії з’явиться спокуса заплатити хабар. Але ми готові допомогти студентам протидіяти корупції у вишах. Якщо викладач вимагає гроші, треба повідомляти активістам нашої організації. Також колосальне значення мають соціальні мережі. Якщо прихованою камерою зафільмувати і викласти факти хабарництва в Інтернет, це буде прекрасним способом поставити на місце або взагалі притягнути до відповідальності нечесного викладача». Натомість, викладачі також долучаються до руху проти хабарництва, деякі навіть повідомляють про факти корупції в їхніх вузах. За словами Сергія Гули, таку інформацію члени руху «Ні хабарництву!» передають правоохоронним органам.
«Викладачі, які беруть хабарі, старші за людей, які дають хабарі. І вони мають замислитися, що за молоддю, яку вони вчать, — майбутнє. Все починається з особистої культури людей. Якщо люди все вирішуватимуть за гроші, країна пропаде. Не буде культури, молодь мріятиме поїхати з цієї країни, замість того, щоб відбудовувати її, — переконаний учасник акції на майдані Єгор Водяхін, студент Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. — Навіщо вчитися за гроші? Купіть у переході диплом і ходіть з ним на роботу! Університет — щоб отримувати знання. І самому доводилося стикатися з корупцією. Викладач просить зробити купу всього у короткий термін. А як? Тоді натякають, що треба дати хабар. Але коли викладач бачить, що студент все знає і виконує всі завдання, йому доводиться ставити хорошу оцінку».