Перейти до основного вмісту

Молоток лiцитатора стукотить по трубі

29 липня, 00:00
На одній із зустрічей без краваток Президенту України Леоніду Кучмі вдалося переконати свого російського колегу Бориса Єльцина, що він має запропонувати Росії щось таке, перед чим померкнуть всі радощі «Газпрому» від спілкування з опальною українською корпорацією, якою стала ЄЕСУ. 

Мабуть, тижневик «Новое время», який повідомив про це в своєму свіжому номері, ще не знав про «щось» жодних подробиць.

Журналістський пошук дозволив «Дню» викопати це «щось» в одній із канцелярій Кабміну. Документ названо вельми скромно: план заходів, але затверджено майже на найвищому рівні — першим віце-прем'єром Анатолієм Голубченком. Найцікавіший пункт, ще не відомий громадськості, на який, певно, й натякає «Новое время», звучить так: «Створення й надання повноважень консорціуму українських та іноземних компаній управляти газотранспортною системою на період не менше десяти років. Учасники консорціуму будуть відібрані через відкритий і конкурентний тендер. 25 відсотків плюс одна акція в консорціумі будуть у володінні державної власності України. Будь-який інший партнер не може володіти більш як 25% консорціуму».

Як вважають незалежні експерти, розподіл ролей у консорціумі буде приблизно таким. На перший з «четвертних» пакетів, безумовно, претендує РАТ «Газпром», що виставить на конкурс українські борги. Далі треба назвати компанію «Шелл», яка давно вже претендує на роль господаря української газотранспортної системи й пропонує за 49% акцій $1,5 мільярда. Третім учасником, цілком ймовірно, стане міжнародна енергетична компанія «Ітера», зареєстрована в США, але яка, як кажуть, реально належить все тому ж «Газпрому» та є сьогодні, по суті, єдиним постачальником в Україну російського газу.

Таким чином, на думку експертів, у володінні газотранспортною системою встановлюється хитка рівновага, в якій українсько-американська сторона матиме перевагу в одну акцію перед англо-російською («Шелл» має угоду про співпрацю з РАТ «Газпром»). Насправді, враховуючи російське походження «Ітери», українська сторона буде змушена протистояти всім іншим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати