Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Ми — вперед. Ми — розвідка. Ми поїхали...»

05 листопада, 00:00

Його ім’я і його подвиг належать історії. Никифор Шолуденко, чий танк першим увірвався в окупований Київ, загинув у бою з 5 на 6 листопада 1943 р. на площі, яка тепер називається Європейською.

Пізнього вечора 5 листопада декілька жителів міста стали свідками надзвичайної події. На Галицькій площі в Києві (нині площа Перемоги) вони зустріли танк розвідника. Цю справжню хвилюючу розповідь зв’язкової партизанського загону Володимира Балицького Ольги Петрівни Яковчук я записала на магнітофонну плівку в 1971 р. на зустрічі випускників 1941 р. київської школи №74. Нехай сьогодні він оживе на сторінках газети.

— З боку Святошина долинав гуркіт танків. Ми вискочили на вулицю в напрямку Галицької площі.

Ніч була темна, осяяна пожарищами. У голові стукотіла лише одна думка: «Свої! Наші! Йдуть! Дочекалися!»

Підбігши до центру площі, до того місця, де закінчувався маленький скверик, ми стали за кущами; а раптом десь ще є якась охорона?

А гуркіт тим часом наближався. Коли танк під’їхав зовсім уже близько, ми вискочили йому назустріч. Танкіст різко загальмував.

Вранці я ще встигла придбати буханець, щоб хлібом-сіллю зустріти Червону армію. Це була покупка в складчину, оскільки ціна хліба була нечуваною — 500 німецьких марок.

Але я, вискочивши похапцем, хліб взяти забула. Його прихопила бабуся-сусідка. Вона зав’язла буханець у білу хустинку, поклала до плетеного кошика і з нею подалася до мене. Разом ми розвернули хліб, і я взяла його в руки. Після того, як танк зупинився і заглушив мотор, відкрився люк. Звідти вискочив парубок, підійшов до нас.

Важко передати радість, яку ми відчули в ті секунди, коли побачили нашого солдата, свого, на якого стільки часу чекали!

Він швидко спитав: «У який бік відступають німці? Куди вони пішли?» Потім: «Ой, пробачте, — віддав нам честь і представився: — Я Никифор Шолуденко, розвідник».

Ми простягли йому хліб із сіллю. Він нагнув голову, прихилився до нього і сказав: «Дуже дякую. Хліб цей залиште на ранок. Вранці увійдуть наші регулярні частини. А зараз мені треба їхати на високий берег. У мене завдання».

Мені вдалося розгледіти цього невеликого юнака, на вигляд років двадцяти, худорлявого, дуже рухливого й жвавого.

Слідом за ним підійшов другий танк, також зупинився, і танкіст, вискочивши з машини, підійшов до нашої групи, представився: «Я — Васька-сибіряк».

Хліб у нас хлопці також не взяли, тільки попросили: «А закурити у вас не буде? Ох, якби махорочки...» Серед нас був глибокий старик. Він дістав із кишені кисет. Хлопці закурили і кажуть: «Ну, чекайте, скоро будуть наші. А ми — вперед. Ми розвідка. Ми поїхали».

Тоді я їм говорю: «Послухайте, на високому березі... там великі укріплення. Туди зараз не можна їхати». А Шолуденко мені відповідає: «Як не можна? Я — розвідник. Для мене слова «не можна» не існує. Як швидше дістатися до Хрещатика?

Я вказала їм напрям. Вмить хлопці вскочили в люк танків, і заревли мотори. Ми проводжали їх очима сповненими радості й щастя.

Як пройшла ця ніч, важко передати. В думах, переживаннях, в ознобі... І світанок настав.

Вранці 6 листопада, на початку шостої години, на Галицькій площі вже йшли регулярні війська.

24-річний командир взводу розвідки 22-ї Гвардійської танкової бригади Никифор Микитович Шолуденко, хлопець із Київської області, похований на високому березі, біля пам’ятника Слави. 1944 року йому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати