На лікування «ракетофобії» $2000 щомісяця
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001021/4192-2-1.jpg)
Варто зазначити, що місцеві екологічні організації вже не перший рік б’ють тривогу, стверджуючи, що отруйне ракетне паливо при утилізації може потрапити в зовнішнє середовище, а його компоненти негативно вплинуть на здоров’я населення. Непримиренні противники утилізації навіть ініціювали в Павлограді збирання підписів за проведення загальноміського референдуму, і ця ідея вже дістала підтримку у 15 тис. жителiв мiста. На цей раз, на думку першого заступника міського голови Павлограда Валерія Жука, жару піддали спалах токсикодермії в Первомайському районі Миколаївської області й нещодавні події в Хмельницькій області, де було розрито могильник iз ракетним обладнанням («День» №188). Вісті, що приходили звідти, були для павлоградців тим більше лякаючими, що саме в цих областях і перебували ракети, що підлягають знищенню. Інформація в ЗМІ сколихнула старі страхи, і противники утилізації змогли організувати акції протесту біля хімічного і механічного заводів, а також на центральному майдані міста.
Проте посадові особи Павлограда й керівники згаданих підприємств вважають, що ніяких підстав для неспокою громадськості немає. Підготовка до утилізації, яка почнеться 2002 року й проводитиметься з використанням новітньої американської технології розмиву твердого ракетного палива, абсолютно безпечна для населення. Фахівці Павлоградського хімзаводу ретельно вивчають всі деталі роботи з паливом. На сьогодні проведено 7 тис. дослідів iз визначення його властивостей, а сам проект утилізації пройде 6 видів експертиз. Більш того, програма ліквідації ракет, яка фінансується США, начебто обіцяє мешканцям Павлограда безперечні вигоди. За два останніх роки на підприємствах-підрядниках і в субпідрядних організаціях було забезпечено роботою близько 3 тис. осіб. До бюджету міста, у вигляді податків, перераховано майже 5 млн. грн., що дозволяє регулярно виплачувати пенсії двом тисячам пенсіонерів і допомоги 187 безробітним. Але й це ще не все — 5 тис. тонн твердого ракетного палива на ПХЗ мають намір пустити на виробництво промислової вибухівки нового покоління. На відміну від традиційного тротилу, така вибухівка виділяє лише 0,5% шкідливих газів, а, отже, при її використанні на гірничовидобувних підприємствах Кривого Рогу дихати буде легше.
Проте громадськість Павлограда не вгамовується. Як повідомила к ерівник регіональної інспекції Дніпропетровського обласного управління екобезпеки Наталя ЛЮБИНЕЦЬКА , ряд громадських організацій і партій міста, під час недавнього обговорення «ракетної проблеми» за «круглим столом», прийняли звернення до влади з вимогою припинити підготовку до утилізації аж до проведення незалежної екологічної експертизи. З частиною поставлених вимог погоджуються і представники державних органів, що рекомендували виконавцям робіт добудувати базисні склади для зберігання ракет в межах Павлограда.
А нещодавно численна група громадян пікетувала Павлоградський міськвиконком, вимагаючи виплати кожному жителеві міста як компенсацію $2 тис., причому — щомісяця. Таку суму, за запевненнями місцевих захисників навколишнього середовища, отримують мешканці американського міста Солт- Лейк-Сiті в штаті Юта, де проводяться аналогічні роботи з ліквідації стратегічних ракет США. Щоправда, думки про те, хто повинен платити ці гроші — американський чи український уряд — поки що розходяться...