На Рівненщині – вексельне протистояння на 96 мільйонів
Добру ніби справу — закупівлю імпортного обладнання для найсучаснішої діагностики серцевих захворювань, чомусь широко не висвітлювали в офіційних засобах масової інформації області. І це зрозуміло — сума у 96 мільйонів при річному бюджені області близько 360 мільйонів, при загальних витратах на охорону здоров’я та зарплату медиків у шість—девять мільйонів, звучала аж занадто гучно. Запитання, ясна річ, прозвучали від незалежних ЗМІ області. На ці запитання начальник облфінуправлiння Яків Редько пояснював, що ніяких мільйонів насправді не було, що це кошти, які заборгувала обласному бюджету Рівненська АЕС, і якби не був випущений цей вексель, то ці кошти взагалі б для області пропали. Згодом до обласної лікарні надійшла перша партія обладнання від фірми «Акміс», яка виграла у 1999-му тендер на постачання вказаної діагностичної апаратури до Рівного, і на рахунок якої мали піти оті 96 вексельних мільйонів.
Все було б тихо, якби на одну із весняних сесій облради не прибув із Києва депутат ВР Василь Червоній і не виступив, продемонструвавши плакат із вексельною схемою. Депутат назвав випуск векселя «оборудкою», пов’язав контакт із фірмою «Акміс» із масовою поїздкою керівників Рівненщини до Ізраїлю на Різдво, звинуватив у махінаціях Торговий дім «Рівненщина», вказавши, що справжня ціна обладнання не 96, а 36 мільйонів. Аргументи депутата на облраду не вплинули. Керівники Торгового дому «Рівненщина» виступили у пресі з поясненням, що все законно, і що кілька десятків перевірок різних органів нічого протиправного в операції з векселем не знайшли.
Справді, всі, хто мав минулого року справу з векселями, знав, що реальна вартість обласних векселів становила не більше 35 відсотків від номінальної. І 96 мільйонів — не сто тисяч і не мільйон. Непогано знаючи механізм вексельних розрахунків, але не маючи до них доступу, депутат Червоній не припиняв зусиль у «справі 96 мільйонів». Метою, схоже, було насамперед дискредитувати голову обласної держадміністрації Миколу Сороку, на якого депутат покладає відповідальність за «вексельну оборудку». Голову обласної ради Данила Корилкевича, з яким у Червонія, на відміну від Сороки, є непоганий контакт, ніхто ні в чому не звинувачує, хоча рішення про випуск векселів приймала саме облрада.
Настійливі звернення кількох депутатів Руху (Костенка) до Кабміну врешті принесли результат. 20 вересня урядовим розпорядженням Рівненській обласній раді рекомендовано відмінити своє минулорічне рішення про оплату векселями облфінуправління на 96,2 мільйони гривень медобладнання для обласної лікарні.
Саме вчоршня сесія обласної ради мала розглянути рекомендацію Кабміну. В останній момент президія облради вирішила перенести сесію із спеціально обладнаного залу в Рівному до клубу Дубенського цукрозаводу за 40 кілометрів від обласного центру. Також президія запропонувала провести сесію в закритому режимі, не допускаючи пресу. Місце проведення «виїзної сесії» пояснюється тим, що саме на Дубенському цукрозаводі був директором нинішній голова облради Корилкевич до свого обрання. Організовані Червонієм пікетувальники, які мали забезпечити відповідний антураж «вексельної сесії» в Рівному, були оперативно завантажені разом із плакатами в автобуси і виїхали услід за депутатами.
Інформації про перебіг сесії, а також про те, чи відбулася таки сесія облради, чи виконали депутати рекомендацію Кабміну про відміну 96-мільйонного векселя, частина якого вже проплачена, на час здачі цього номера до друку не було.