Наближення до ЄС у варіанті Януковича
Новий Президент озвучив у Брюсселі пріоритети![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100302/436-2-1.jpg)
Схоже, для президентів України стає традицією оголошувати за кордоном важливі рішення, що стосуються країни. Свого часу так робив Леонід Кучма, оголошуючи кадрові призначення на борту літака чи в столицях інших країн. Можливо, подібним чином збирається діяти новообраний Президент Віктор Янукович, який оголосив ключові зовнішньополітичні пріоритети нашої держави під час першого міжнародного одноденного візиту до Брюсселя.
Учора після переговорів із президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу президент заявив: «Для України європейська інтеграція — це ключовий пріоритет зовнішньої політики та стратегія здійснення реформ». Нагадаймо, що в своїй інавгураційній промові Янукович, зокрема, сказав, що «Україна обере таку зовнішню політику, яка дозволить нашій державі отримати максимальний результат від розвитку рівноправних і взаємовигідних відносин із Російською Федерацією, Європейським Союзом, США та іншими державами, які впливають на розвиток ситуації у світі».
Янукович також підкреслив, що «ключовим завданням є продовження переговорів про укладення угоди про асоціацію, яка включатиме зону вільної торгівлі». Зі свого боку президент Єврокомісії сказав, що на зустрічі з Януковичем обговорювалась можливість завершення цих переговорів до кінця року. Баррозу також заявив, що поновлення співпраці України з МВФ відкриє виділення Євросоюзом макрофінансової допомоги в понад півмільярда євро. Президент Єврокомісії висловив упевненість у можливості здійснення реформ в Україні за наявності політичної волі та стабільності. На це сподіваються і українці.
Відповідаючи на запитання журналістів щодо перспектив розвитку співпраці з Альянсом, глава держави відзначив: «Що стосується тих програм, які сьогодні виконуються Україною і НАТО, вони будуть виконуватись і надалі. Ми зберігатимемо партнерські стосунки з НАТО».
Деякі західні видання вважають, що візит Януковича до Брюсселя, а не до Москви є ознакою того, що Україна, з одного боку, хоче наближатися до Європи, а з іншого — потребує фінансової підтримки ЄС. «Економічні інтереси можуть бути більшим стимулом для наближення до Європи, ніж заклики до спільних цінностей та спільної спадщини. Українські олігархи точно знають, що їм та їхнім грошам лише тоді безпечніше, коли Україна скоріше буде європейською державою, ніж коли її доля буде сильніше прив’язана до Росії. Проєвропейський лобізм може стати для нових можновладців у Києві несподівано ефективним», — наголошує польська газета Polska.
У Євросоюзі добре розуміють це й тому, мабуть, нічого немає несподіваного в тому, що 25 лютого Європарламент ухвалив резолюцію, яка вперше відкриває перед Україною перспективу вступу до ЄС, а самого Януковича, який представляє найбільшу групу бізнесменів в Україні, одразу запросили до Брюсселю. Тепер залишається аналізувати, як бізнес сприятиме проведенню реформ у країні і підвищенню стандартів життя до європейських.
КОМЕНТАР
Майкл ЕМЕРСОН, експерт Центру європейських політичних досліджень, Брюссель:
— Очевидно, що візит Януковича до Брюсселя має символічне політичне значення. Янукович сказав багато. Він сказав деякі речі щодо повернення до ідеї створення газового консорціуму. І, звісно, це питання буде обговорюватися сьогодні. Тут також очікують дискусій із Януковичем щодо його розуміння поглиблення відносин з Європейським Союзом. Поки що він не є європейським експертом. Але я сподіваюсь, що переговори будуть прогресивними, зокрема, щодо таких гострих питань, як зона вільної торгівлі й митний союз. Європейський Союз, звісно, забажає почути від нього підтвердження, що він хоче продовжити переговори про створення зони вільної торгівлі з ЄС, що виключає можливість приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану. Я гадаю, що Янукович вже висловився проти входження до цього союзу, але європейці хочуть, щоб він це сказав чітко.