«Нам важливі умови імплементації угоди»
Експерт: «Заява Азарова — це спроба уряду легалізувати свої повноваження для діалогу з Європою в питанні Асоціації»Україна не збирається передивлятися положення Угоди про асоціацію з ЄС. Про це вчора повідомив прем’єр-міністр України Микола Азаров. «Нам важливі умови імплементації угоди», — сказав він. Він підкреслив, що влада вимушена була піти на призупинення підготовки до підписання Угоди, щоб мінімізувати ризики для вітчизняних підприємств від створення зони вільної торгівлі з ЄС. При цьому прем’єр знову нагадав про необхідність трибічних переговорів України, Росії та ЄС на цю тему.
Як розуміти азарівську заяву? Адже раніше влада на весь світ заявляла, що асоціація з ЄС зазнає мільярдних збитків через погано прописаний текст документа в частині економічних положень. Промовчимо про те, що саме Кабмін під егідою Азарова раніше парафував Угоду про асоціацію, і тоді у нього не виникало зауважень із цього приводу. Так от, на сайті КМУ навіть помістили графіку про те, що відмова від підписання у Вільнюсі Угоди про асоціацію з ЄС і активізація економічних відносин з Росією не тільки дозволить Україні уникнути втрат у розмірі 36,9 мільярда доларів, але й викликає приплив валюти на 5,1 мільярда доларів. Але повернемося до дня сьогоднішнього. Так от з усієї цієї ситуації випливає одне незручне питання до влади: чому ж зараз Азаров говорить про перегляд умов імплементації угоди, а не про внесення змін до тексту угоди щодо квот, обмежень тощо? Чи це вже не актуально? Яка швидка зміна орієнтирів.
Оцінити заяви Миколи Яновича «День» попросив президента «Української асоціації економістів міжнародників» Антона ФІЛІПЕНКО:
— Росія пообіцяла нам кредит у розмірі 15 мільярдів доларів, який допоможе уряду зняти фінансову напругу всередині країни. Це дозволило б відновити діалог про асоціацію з ЄС без економічних ультиматумів (йдеться про 160 мільярдів доларів). Однак реакція Європи свідчить про протилежне: «підготовку» української сторони до діалогу за рахунок Росії в ЄС не готові прийняти. І про це чітко просигналізував Баррозу, який сказав, що з цим українським урядом більше не вестимуть переговори про асоціацію. Тому я не знаю, як Азаров бачить подальшу співпрацю з тими, кому морочили 3 роки голову. В дипломатичних колах так не прийнято. Можливо, він думає, що все залишиться, як було раніше. Я не бачу такої можливості. На мій погляд, сьогоднішні дії влади сприймаються як «гарна міна при поганій грі». Це спроба зробити вигляд, що нічого не сталося. Але так не буває, щоб 2,5 роки підготовка йшла добре, потім різке «прояснення» у бік Росії, а зараз знову назад до ЄС... На мою думку, у відповідь можуть прозвучати чисто дипломатичні реверанси з боку Європи, однак відновлення діалогу без перезавантаження влади навряд чи станеться. Заява Азарова — це спроба уряду легалізувати свої повноваження для діалогу з Європою в питанні Асоціації. Адже у відповідь на відкат України від євроінтеграції з боку ЄС прозвучала жорстка позиція.