Народження «внутрібільшовицької» опозиції не за горами
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000127/413-2-2.jpg)
Необхідність створення нової політичної сили колишній перший віце-прем'єр обгрунтував потребою надійного захисту для національних виробників. Відповідаючи на природне запитання: від кого потрібен такий захист, він виступив із досить жорстким аналізом економічної ситуації та критикою поданого урядом проекту бюджету. У прес-релізі, поширеному прес-службою УСПП з посиланням на А. Кінаха, зазначається, що оцінка намірів і практичних дій уряду не дає підстав вважати їх достатніми для нормалізації ситуації в економіці.
За словами А. Кінаха, кредиторська заборгованість в Україні за 1999 рік збільшилася майже на 7%, досягнувши 220 млрд. гривень. Однак заходи, що вживаються урядом для розв'язання цієї ключової проблеми, більше нагадують лозунги, механічно запозичені в МВФ, і не враховують, на думку А. Кінаха, системного характеру платіжної кризи, що вразила українську економіку.
А. Кінах як учасник парламентської більшості зробив хід у «правильному» напрямі, побажавши урядові успіху в його роботі і, зокрема, в затвердженні бюджету. Однак при цьому підкреслив: бюджет не самоціль — і став перелічувати закладені в ньому «негативні» рішення, зокрема, запровадження відрахувань, що є фактично податком з обороту, беззаперечний порядок стягнення заборгованості підприємств, намір уряду збільшити акцизи на алкоголь та нафтопродукти тощо.
Судячи із заяв А. Кінаха, урядові буде нелегко отримати підтримку навіть ніби «своєї» більшості під час обговорення бюджету-2000. У цьому А. Кінах вбачає проблему національної економічної безпеки, оскільки невчасне прийняття бюджету знижує інвестиційну привабливість України. Однак відповідальність за це колишній віце- прем'єр покладає насамперед на уряд, що, як і раніше, робить наголос «на фіскальну складову» бюджету.
Як представник більшості, А. Кінах висловив стурбованість тим, що нинішнє загострення політичної ситуації може обернутися втратою ще одного року для розвитку економіки, і звинуватив у цьому ліву меншість. У той же час він висловився проти намірів більшості позбавити лівих їхніх постів у комітетах парламенту. Говорячи про ситуацію в енергетичному секторі, А. Кінах також випустив декілька критичних стріл в уряд, натякаючи на дії віце- прем'єра Юлії Тимошенко: «Експромти тут не потрібні. Україна має виходити на переговори з узгодженою позицією. І не треба забувати про наші зустрічні умови — оплату за транзит газу грошима».
Висловлювання А. Кінаха створювали враження, що в середовищі більшості визріває своя антиурядова опозиція, на роль якої і буде претендувати нова партія, яка поки що не має назви. Однак, відповідаючи на запитання «Дня» стосовно цього, її потенційний лідер ухилився від прямої відповіді. Непрямо підтвердивши свій намір вийти з НДП, він підкреслив, що буде і далі з нею співробітничати.
ДО РЕЧІ
У числі майбутніх соратників по партії А. Кінах назвав першого віце-прем'єра Юрія Єханурова, голову Держкомітету з питань регуляторної реформи та підприємництва Олександру Кужель. Однак перший віце-прем'єр України Юрій Єхануров «зі здивуванням» дізнався з преси про те, що його було включено до оргкомітету нової політичної партії промисловців і підприємців, повідомляє Інтерфакс-Україна. В інтерв'ю журналістам він заявив, що продовжує бути членом Народно-демократичної партії (НДП).