«Наша Україна» дистанціюється від Ющенка?
У четвер увечері між Президентом Віктором Ющенком і лідером «Нашої України» Романом Безсмертним стався дуже показовий заочний діалог. Після офіційної заяви «НУ» про перехід в опозицію Віктор Ющенко закликав політичні сили до переговорів. «Я не вважаю вичерпаним переговорний процес», — заявив він. На що Роман Безсмертний в ефірі одного з каналів йому відповів, що «мости спалені» й «Наша Україна» в опозиції. Учора ця історія отримала цікаве продовження. Голова Секретаріату Президента Віктор Балога спрогнозував, що Ющенко відмовиться від посади почесного голови партії «Народний cоюз «Наша Україна».
Щоправда, Балога також зазначив, що при переході блоку в опозицію й Президент опиниться в опозиції. Сам він не розцінює цю ситуацію як політично незручну для Ющенка. «Нічого в цьому страшного немає», — сказав Балога.
Тим часом у кулуарах Верховної Ради говорять, що Ющенко не контролює свою політичну силу. «У результаті всіх політичних помилок, на жаль, сьогодні Президент немає жодних позицій у парламенті», — наголосила Юлія Тимошенко. Їй вторить однопартієць-політолог Володимир Полохало. «З погляду тактичного, в короткостроковій перспективі Ющенко поки що ще потрібен Партії регіонів і частині «Нашої України». А стратегічно Ющенко вже втратив усе, що можна втратити, й це розуміє більшість українського політикуму», — зізнався він у розмові з «Днем».
На вчорашньому брифінгу Роман Безсмертний повідомив, що «Наша Україна» оголосить про свій перехід в опозицію з трибуни Верховної Ради тоді, коли будуть виконані всі формальні процедури. «Жодному геніальному політику не спаде на думку в п’ятницю, в останній день роботи Верховної Ради, робити політичну заяву, тому що в залі мало журналістів, немає камер. Самотність політика, який проголошуватиме таку заяву, викликатиме сміх», — додав Безсмертний.
На питання, чи розмовляв він уже з міністрами, яким «Наша Україна» пропонує подати у відставку, Безсмертний відповів: «Розмови були різного характеру. У мене були розмови не лише з міністрами за квотою «Нашої України», але й з міністром оборони й міністром закордонних справ. Я їх інформував, вони мають визначитися».
Проте міністр закордонних справ, лідер партії «Народний рух України» Борис Тарасюк, схоже, вже визначився. Він збирається залишитися в Кабміні. «Так, залишуся, але це залежить від Президента, більше ні від кого», — сказав міністр. Хоча, за оцінками експертів, у Тарасюка шанси на «виліт» найбільші. Експерти також говорять, що Тарасюк погано організував візити Янукoвича в Брюсель та Ющенка у ФРН, де з ним навіть не зустрілася канцлер Ангела Меркель. Проте це могло трапитися й через інші причини. Йому на зміну, за деякими прогнозами, може прийти прихильник «нейтрального статусу» України Олександр Чалий.
Що стосується міністра оборони Анатолія Гриценка (також квота Президента), то він має хороші шанси залишитися. Також це стосується міністра юстиції Романа Зварича. Адже всі документи, які виходять з Кабміну, мають пройти юридичну експертизу в Мін’юсті. Тож цілком можливо, що Зварич, як «людина Президента», припинить своє членство в «НУ».
У будь-якому випадку, «помаранчевих» міністрів з Кабміну поки що не виганяють. «Якщо після кожної заяви якогось політика про можливості відставки ми робитимемо перестановки в уряді, то він перетвориться на шахово-шашковий клуб, в якому всі ходять без правил», — пожартував міністр Кабінету Міністрів Анатолій Толстоухов.