Наші військові готуються боронити каспійську нафту
До Грузії 13 квітня вилетів підрозділ українських військових, щоб підготуватися до маневрів, за якими, як очікується, будуть спостерігати президенти та міністри оборони України, Грузії та Азербайджану. Ці навчання мають засвідчити відданість трьох держав ідеї військово-нафтового братерства.
Навчання розпочнуть 16 квітня на полігоні Ялгуджа, що поблизу столиці Грузії Тбілісі. Військові трьох країн будуть відпрацьовувати спільні дії при виникненні надзвичайних ситуацій на нафтопроводі з Баку до грузинського порту Супса. З України залучені вояки трубопровідних військ, які здатні оперативно ліквідувати аварії на таких об’єктах, вміють прокласти трубопровід власноруч і, звісно, при потребі захистити його силою. Маневри стануть, так би мовити, логічними доповненнями до головної події, пов’язаної з транспортуванням ранньої каспійської нафти. Адже на 17 квітня заплановане урочисте відкриття експортного нафтопроводу для перекачки азербайджанської нафти. Довжина цієї нитки трубопроводу — понад 800 кілометрів із потужністю перекачки – 5 мільйонів тонн нафти на рік. У порту Супса вже завантажується перший танкер, який повезе перші 80 тисяч тонн на переробний завод до Іспанії. На цю довгоочікувану церемонію президент Грузії і запросив Гейдара Алієва та Леоніда Кучму. Сам же Едуард Шеварднадзе раніше запевняв, що обов’язково буде вжито заходів для убезпечення транспортування каспійської нафти, «хоча навряд чи дійде черга до розміщення в Кавказькому регіоні військових баз НАТО».
Маневри військових України, Грузії та Азербайджану за, так би мовити, нафтовою тематикою, можуть активізувати давню ідею про створення спільного військового підрозділу, яку міністри оборони трьох країн вже обговорювали на своїй зустрічі 18 березня. Більш конкретні деталі, як очікується, будуть опрацьовані до чергової зустрічі генеральської трійки, що має відбутись уже влітку в Києві. Участь українського підрозділу в захисті нафтової нитки є чи не першою спробою відстояти економічні інтереси військовими силами. Формально Міноборони своїми діями на кавказькому напрямі дає офіційному Києву можливість вголос говорити про те, що Україна також повинна брати активну участь у транспортуваннi нафти Каспію через свою територію до Європи. Звісно, за умови, якщо в наших урядовців вистачить розуму нарешті добудувати Одеський термінал.