Перейти до основного вмісту

НАТО як причина розколу українського суспільства

14 червня, 00:00

"Не раз уже бувало, що два представники парламенту, виступаючи - під час спільного відрядження! - в міжнародній структурі, казали протилежні речі: один стверджував як доконаний факт, що Україна буде в НАТО, другий - що цього не буде ніколи. Як-от, наприклад, депутати Заєць та Юрковський" - нагадав Голова ВР Олександр Мороз, коли в парламенті обговорювався виступ міністра закордонних справ Геннадія Удовенка на тему "Відносини Україна - НАТО в контексті зовнішньополітичної діяльності нашої держави на сучасному етапі".

Зрозуміло, що члени парламенту комуніст Юрковський та рухівець Заєць ніколи не погодяться між собою, принаймні щодо ставлення до НАТО. Але так само очевидно, що, як зазначив О. Мороз, "думка парламенту, котра заявляється як офіційна позиція, визначається лише на основі голосування". І вже тому парламентарії повинні якось домовлятися. Тим більше, що ст. 84 Конституції визначає основні напрями зовнішньої та внутрішньої політики України як прерогативу Верховної Ради.

Зовнішня політика - це надто серйозно, щоб дозволити собі ігрища на такому полі. І Мороз, укотре за останній час "зірвавшись", просто кричав на своїх колег, як класний керівник на легковажних та недисциплінованих школярів, які "заварили" чергову "бузу": "Навіщо ми витратили стільки часу?!"

Часу, справді, шкода - тим паче, що в депутатів лишилося всього 12 сесійних днів, а те, що відбувалося в парламенті під час обговорення питання про НАТО, - справді, "яскравий приклад того, як безпардонно транжириться час на непотрібні речі". Але найгірше те, що депутати не просто не чули, а навіть не намагалися почути одне одного. Ні, звичайно, зал уловлював і динамічно реагував реготом і свистом, коли опонентів "заносило". (М. Мармазов: "Мета розширення НАТО - підперти багнетами антинародні режими у Східній Європі!" І. Заєць: "Де НАТО - там багатство технології, демократії і безпека!")

Але ж обоє, попри все, сказали цілком резонні речі, варті уваги, аналізу та осмислення. Член НРУ - про те, що "ідеологія обмеженого суверенітету та нерішучість у визначенні стосунків із НАТО, врешті-решт, слугує політиці дальшого поділу Європи на сфери впливу і перетворює Україну на предмет торгу між Росією та Заходом". Член КПУ - про багатофакторність проблеми, маючи на увазі, що коли, за словами Г. Удовенка, особливе партнерство України з НАТО "допоможе нівелювати негативні наслідки розширення НАТО на Схід, аж до самих наших кордонів", - то треба ж, урешті, серйозно і чесно поговорити не лише про позитиви, а й про негативи цього процесу.

Цього, однак, не сталося. У залі парламенту черговий раз розгорнулося безглузде дійство, неприємне як для учасників, так і для глядачів. Любителі парламентських "сюжетів" належно оцінили, щоправда, "крик душі" відомого "прибічника української незалежності" Юрія Болдирева: "Ну почему Украина должна копировать Россию в ее движении к НАТО? И вообще, неужели она не может без "старшего брата"?"

Вислухавши все це, глибокий професіонал і, безумовно, дуже поінформована людина Геннадій Удовенко не витримав і почав просити парламентаріїв: "Повірте, НАТО не заслуговує, щоб стати причиною аж такого розколу нашого суспільства..."

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати