«Найважчою буде сьогоднішня доба»
Активісти Майдану з шостої ранку блокують Кабінет Міністрів
Пів шостої ранку на Михайлівській площі зібралось близько ста людей. Колона рушила до вулиці Грушевського – блокувати Кабінет Міністрів. Рішення про такі дії прийняв новостворений Штаб національного спротиву, в який увійшли «працівники політичних партій, зокрема, лідери опозиції, а також представники громадськості». Попри холод та темряву, настрій панував бадьорий.
Лад у натовпі наводили Володимир В’ятрович та Василь Гацько. «Наша акція має мирний характер! Ми не піддаємось на провокації», - раз за разом повторював слова у рупор історик та громадський діяч В’ятрович. «Завдання на сьогодні – оточити Кабінет Міністрів, аби продемонструвати, що він не повинен працювати, - розповів «Дню» Володимир, - сюди прийшли люди громадські активісти та прості жителі. Зараз акцію підтримує «Демократичний альянс» і найближчим часом мають приєднаються активісти «Батьківщини». Найважчою буде сьогоднішня доба. Вчора відчутним було велике піднесення, бо на вулиці вийшло багато людей, в тому числі – з інших міст. Зараз же присутній психологічний фактор та певна втома. Люди, які вчора стояли цілу ніч, сьогодні мають відпочити. Дуже важливо вистояти сьогоднішню добу».
Василь Гацько проводив «вранішню зарядку», аби люди трохи зігрілись. Повз проходили технічні працівники Кабміну й активісти бажали їм «Гарного ранку!». У воротах до Кабміну стояв КамАЗ. Аби підтримувати дух, активісти співали, жартували. «У прибиральниць тепер з’явилась нова робота – до блиску натирати шоломи «Беркуту», - переповідає перли народної творчості Ярина Ясиневич.
«ДЛЯ «БЕРКУТУ» БАРИКАДИ ТА ГНІВ ЛЮДЕЙ, МАБУТЬ, ВИГЛЯДАЛИ ДУЖЕ СТРАШНО»
32-річний Роман зі Львова, який на Помаранчевій революції відбув 10 днів, розповів «Дню», що коли дізнався про бійню вночі, відчув, що мусить бути тут. З групою львів’ян він приїхав до Києва ще в суботу вранці, а сьогодні, каже, вони взагалі не спали. «Ми заходили в Київраду, де просто на підлозі спить дуже багато людей. В коридорі спеціально розстелений килим. Ми не могли заснути й пішли сюди. Я не відчуваю втоми, тільки м’язи поболюють де-не-де», - стоїчно відповідає Роман.
«Сьогодні вночі на Майдані люди кидали плитку на сходи і намагалися розламати її на багато маленьких кусків – готувалися, щоб мати чим кидати в беркутівців. Десь після 1-2 години ночі поступила інформація, що о 4 годині «Беркут» буде нападати. Тоді Майдан дуже спустів, люди казали «Немає змісту стояти, нас тут поб’ють, нічого з того не буде». Люди почали будувати барикади. В хід пішли всі матеріали – залишки ялинки, дерево, лавки. Пізніше територію патрулювали декілька беркутівців. Мабуть, «розвідували» для своїх людей. Всі почали кричати «Беркут!». Зі сторони «Беркуту» ці барикади та гнів людей, мабуть, виглядали дуже страшно», - розповідає про нічні події Роман. Зараз, каже, має дуже приємні відчуття: «За якістю вони такі самі, як на Помаранчевій революції, але водночас зовсім інші. Тому що десять років тому ми точно знали, що нас ніхто не битиме, ми відчували силу людей. Тут же є домішки страху. Хоч мені, зрештою, було не так страшно, як приємно – я збагачував свою душу емоціями».
«МИ НАДІЄМОСЬ, ЩО НАШ ПРЕЗИДЕНТ ВІЗЬМЕТЬСЯ ЗА ГОЛОВУ І НЕ ПІДЕ ПРОТИ ЛЮДЕЙ»
24-річний Андрій Боднар належить до тих, хто «реконструював» Майдан: «Після розгону Євромайдану у п’ятницю ми сконтактували з київськими координаторами і постаралися відновити залишки Майдану, - розповідає Андрій, - Ми організували мобілізаційний штаб на Михайлівській площі. До вечора людей зібралось близько 30 тисяч. Зараз ми бачимо в що це переросло... Я дуже сподіваюсь, що сьогодні не проллється кров. Вчора ми всі разом молилися перед сном. Всім протестувальникам бажаю добитися своєї мети. Український народ не заслуговує такого президента та такого уряду».
«У 2004-му МИ НЕ ДОВЕЛИ СПРАВУ ДО КІНЦЯ»
Серед активістів дуже багато людей зі Львова та Тернополя. Але й самих жителів Києва теж чимало. 27-річна Наталя каже, що для неї теперішні події – це незавершений гештальт. «Я відчуваю дежавю з 2004 року. Це означає, що ми не довели справу до кінця. Раніше ніхто не вірив, що люди вийдуть. Але, як бачимо, всі побороли апатію. З’явився шанс скинути владу, яка всім давно сидить в печінках. Саме тому я тут». Беркутівців Наталя не боїться і каже: «В мене ніколи страху не було».
Ситуація складна, люди стомлені, але всі переконані, що після цієї ночі стане легше і людей з регіонів побільшає. Вони впевнені, що влада не наважиться знову пролити кров, адже вже й так допустити велику помилку.
Зараз біля Кабміну більше тисячі осіб. Мітингувальники перекрили входи до Кабміну і вулицю Грушевського. Службовий вхід охороняються бійцями спецпризначення. В'їзд до внутрішнього двору Кабміну перекритий службовим автобусом. У мегафон постійно лунають заклики про те, що акція мирна, молодиків просять не закривати обличчя.
Author
Олеся ЯремчукРубрика
День України