НБУ дасть на Євро 10 мільярдів
Інфляція буде, але помірна, вважають фахівціГолова Верховної Ради України Володимир Литвин у вівторок увечері таки підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та деяких інших законів України» за № 1608-VI, який Президент України Віктор Ющенко тричі повертав на доопрацювання. Про це повідомляється на офіційному сайті Верховної Ради.
Нагадаємо, що даним законопроектом парламент зобов’язав НБУ внести в бюджет в цьому році не менше 9,8 мільярда гривень. Їх пропонується направити на забезпечення підготовки проведення Євро-2012 в Україні. Зокрема, йдеться в законі, гроші підуть на «реалізацію Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, будівництво, реконструкцію, розвиток і утримання мережі автомобільних доріг, у тому числі будівництво та реконструкцію мостів державної та комунальної власності (включаючи будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві у сумі 650 мільйонів гривень), а також будівництво метрополітенів у містах Дніпропетровську, Донецьку, Києві та Харкові».
Мета більш ніж благородна, адже без поліпшення інфраструктури Україна не зможе провести чемпіонат на належному рівні. Нагадаймо, що директор чемпіонату Європи з футболу 2012 року Мартін Каллен, котрий відвідав Україну на початку жовтня, констатував, що Україна поки не готова до Євро. «Якщо подивитися на міста-господарів, то у кожному треба багато зробити... У кожного міста є свої спеціальні завдання, які вони мають виконати», — сказав він. Але транспортна інфраструктура, як і готельна чи спортивна безкоштовно сама не побудується. За умов дефіциту приватних інвестицій у підготовку до чемпіонату, уряду слід було обирати: позичати ще чи фінансувати за рахунок НБУ, тобто, як констатують експерти, — емісії...
Отже, вибрали другий варіант. Але що далі? Чи гарантоване віднині безперебійне фінансування підготовки до чемпіонату? І як емісія вплине на курс гривні й темпи інфляції?
Експерт Центру антикризових досліджень Олексій Молдован вважає, що хоч емісії й не уникнути, проте за умов, що дані гроші будуть «довгими» та йтимуть на інфраструктурні об’єкти, вона принесе мінімальної шкоди.
«У Національного банку просто немає тих доходів, яких від нього хоче Кабмін. Якщо закон набрав чинності, НБУ зобов’язаний його виконати. Але кошти можна буде взяти лише через емісію. Тож ризик інфляції зберігається», — говорить він «Дню».
Хоча, за його словами, цей ризик не слід перебільшувати. Адже кошти підуть не на споживчий чи валютний ринки. «Якби ці кошти друкувалися на покриття поточних видатків, на соціальні програми тощо, це б одразу спровокувало різке зростання інфляції. Для споживчого ринку 9,8 мільярда — це вже велика сума. Це саме можна сказати й про валютний ринок...» — говорить Молдован. Але загалом для країни дана емісія може бути й не такою великою. «Із серпня 2008 року по серпень включно поточного року НБУ рефінансував банки на загальну суму 175 мільярдів гривень, і частина з них потрапила на валютний ринок. На цьому тлі 9,8 мільярда гривень і не видаються такими страшними», — додає експерт.
Сам факт емісії є негативним, але це далеко не найгірша альтернатива з тих, які є сьогодні, вважає Молдован. «Президент пропонує використати додаткову ліквідність банків. Але насправді ситуація з проблемними кредитами не відповідає офіційній статистиці. Необхідної ліквідності немає. Та й такий варіант теж був би емісійним, адже банки б вимагали рефінансування, що, фактично, також є емісією, — констатує експерт. — Ще можливо було скоротити соціальні видатки, але напередодні виборів це ж нереально. Та й нема там чого скорочувати — більшість соціальних видатків є захищеними статтями».
Якщо дані кошти надійдуть в економіку не одразу, а протягом тривалого періоду, і виключно в розвиток інфраструктури, інфляція не вибухне одразу, проте рано чи пізно дасть про себе знати, вважає старший дослідник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віталій Кравчук. «Гроші дійдуть до людей у формі зарплати, і їх в обігу буде більше. Це вплине на інфляцію, — говорить він. — Проте в масштабах нашої економіки 10 мільярдів — це помірна сума. Нині готівки в обігу — 150 мільярдів гривень. Тож інфляція буде, але помірна».