Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Не дають навіть шансу»

Народні депутати змінюють суть медреформи та не поспішають виносити її на порядок денний
13 липня, 11:52
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Законопроекти, необхідні для запуску реформи, вже проголосовано у першому читанні. Перед другим читанням до них запропонували 886 правок, з яких на засіданні цього тижня профільний комітет розглянув лише 50. Проте і це вплинуло на ключові положення реформи.

По-перше, депутати відмовилися від прийняття міжнародних клінічних настанов. «Ці протоколи є критично важливими для усіх хворих, це — прогрес у медицині, — пояснює Ірина ЛИТОВЧЕНКО, співзасновник благодійного фонду «Таблеточки». — Багатьох сучасних ліків немає в українських протоколах, тому ми змушені завозити їх з-за кордону, не завжди легально. Але прогресивні лікарі не можуть їх використовувати навіть за бажання через ці ж протоколи». Як додає член правління Центру протидії корупції Олександра УСТІНОВА, Національна академія медичних наук, яка ухвалює вітчизняні стандарти, часто нехтує міжнародним досвідом і продовжує лікувати українців за застарілими малоефективними схемами.

По-друге, вилучено пункт про співоплату. По-третє, планують, що кошти на потреби первинної ланки виплачуватимуть субвенціями. Тоді гроші не «ходитимуть за пацієнтом», а розподілятимуться місцевими чиновниками за старими принципами.

«Скасування співоплати залишить у силі існуючі корупційні схеми у лікарнях, — вважає Олександра Устінова. — Медичній еліті, яка збагачується за рахунок неофіційних внесків, невигідно отримувати нижчу офіційну оплату і платити з неї податки. Велика корупція процвітатиме і на місцевому рівні, адже гроші не розподілятимуть за якістю роботи, як це мала робити спеціальна національна агенція».

«Ми не можемо дозволити, щоб дев’ять депутатів вирішували долю 42 мільйонів українців, — наголошує Уляна СУПРУН, в.о. міністра охорони здоров’я. — Вони не дають навіть шансу, навмисне затягують процес, щоб зруйнувати реформу та залишити усе як є. Без міжнародних настанов, прозорості оплати та можливості вибору лікаря реформи немає. Імітація змін призведе до втрати віри в будь-які реформи у цій країні».

Міністерство готове працювати навіть із виправленим законопроектом — вимагати змін до нього, доповнювати власну нормативно-правову базу тощо. Але, за словами Уляни Супрун, для них червоною лінією стануть субвенції, які можуть залишити на первинній ланці. Тож в.о. міністра закликає депутатів із профільного комітету залишити суть реформ, дати позитивний висновок якнайшвидше та пустити до сесійної зали «шанс на перші справжні реформи у медицині». Нагадаємо, часу на це у нардепів — до кінця сесійного тижня, інакше реформу знов відкладуть на невизначений термін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати