Перейти до основного вмісту

Не повірите: держава потребує інтелекту

Цього року кожний третій випускник шкіл зможе безкоштовно навчатися у вищих навчальних закладах
20 червня, 00:00

2007 року український уряд збільшив державне замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою: 145 тисячам випускників середніх шкіл (а це майже кожний третій) гарантоване бюджетне місце на перших курсах вищих навчальних закладів за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр. На магістерську програму порівняно з минулим роком держзамовлення зросло на 11,4%. Про це вчора на прес-конференції повідомив міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко.

— Держава розвивається лише тоді, коли вона збагачена інтелектом. Тому ми повинні забезпечити безкоштовне навчання всім здібним дітям, незалежно від того, з бідної вони сім’ї чи з багатої, — наголосив міністр.

Держзамовлення, зокрема, збільшили на підготовку фахівців інженерних напрямків у легкій, харчовій промисловості, будівництві, архітектурі, машинобудуванні, фізико- математичних наук, інформатики, енергетики, хімії. Адже саме цих спеціалістів нині бракує на вітчизняному ринку праці. Разом з тим за рахунок бюджетних коштів ВНЗ менше випускатимуть економістів, фінансистів та юристів (професій яких нині у нашій державі більш, ніж достатньо). «Доводиться чути нарікання, що безкоштовну вищу освіту сьогодні без чиєїсь допомоги здобути важко. В той час конкурс на інженерні спеціальності складає лише 1,5 — 2 особи на місце, а в юридичні чи фінансові вищі навчальні заклади — 10—15. Та не може ж кожен другий бути банкіром чи адвокатом», — підкреслив Станіслав Ніколаєнко.

Аби при вступі до вищих навчальних закладів уникнути хабарництва, абітурієнти складатимуть іспити письмово, щоб потім, у разі заниженої, на їхню думку, оцінки можна було подати апеляцію. Співбесіди та творчі випробування проводитимуть два викладачі. Крім цього роботи вступників, оцінені нижче середнього рівня вибірково перевірятиме голова предметної комісії.

— Деякі засоби масової інформації розповідають про корупцію у ВНЗ, при цьому називаючи фантастичні розміри грошових винагород за вступ. Я не розумію батьків, котрі нібито дають такі хабарі: адже можна оформити дитину на контрактну форму навчання й платити менше, — сказав Станіслав Ніколаєнко. — На мою думку, чутками про корупцію прикриваються ті, хто погано вчився у школі. Звичайно, це явище існує, але воно не таке велике, як декому здається. Тим більше, що щорічно під час екзаменаційних сесій у міністерстві діє консультаційна лінія, а цього року в усіх регіонах України ми ще й створимо відповідні громадські організації, які контролюватимуть вступну кампанію.

Міністр також повідомив, що цього року вперше 26 % випускників середніх шкіл пройшли тестування і за їхніми результатами можуть бути зараховані до ВНЗ без вступних випробувань. Розроблені методики і набутий досвід дозволять вже у 2008 ому провести незалежне оцінювання знань учнів на етапі закінчення школи з двох предметів, а під час вступу до вищих навчальних закладів — з семи.

Серед іншого Станіслав Ніколаєнко розповів про свій візит до Москви в рамках роботи комісії Ющенко — Путін. Сторони домовилися про поглиблення наукової та освітянської співпраці, зокрема стосовно подальшого розвитку прямих зв’язків між навчальними закладами двох країн, обміну студентами та молодими вченими. Перша зустріч органів студентського самоврядування Росії та України відбудеться у вересні 2007-ого в Харкові.

Характеризуючи стан освітньої галузі в Україні, міністр зазначив, що нині майже не існує проблеми із несвоєчасною виплатою заробітної плати (за винятком Запорізької та Луганської областей, де це питання незабаром також мають розв’язати), у переважній більшості регіонів вчителі своєчасно одержать й відпускні перед літніми канікулами. Понад 500 педагогів протягом п’яти місяців цього року отримали житло, а молодим спеціалістам ще й відновлять так звані підйомні в розмірі 5 окладів, які не виплачували упродовж останніх 15 років. Передбачається, що до початку нового навчального року всі школи забезпечать підручниками, а до кінця 2007 — й комп’ютерами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати