«Не спiть»!
Тема виборів привертає все більше зацікавленої уваги за кордоном. Усі американські політики, які протягом останніх кількох місяців відвідували Україну — серед них колишній посол США в ООН Річард Холбрук та сенатор Джон Маккейн — також наголошували на значенні українських виборів для подальшого співробітництва України та США. Цю ж тезу повторив і Роберт Хантер, колишній посол США в НАТО, а тепер президент Асоціації атлантичного договору. Він перебував у Києві на запрошення Атлантичної Ради України, Ліги Україна—НАТО та Міжнародного центру перспективних досліджень.
Роберт Хантер, головний розробник концепцій «нового НАТО» та співавтор проекту «Партнерство заради миру», відвідав Україну вдруге. Перший його візит відбувся сім років тому. За словами пана Хантера, за цей період в Україні відбулися значні багатообіцяючі зміни, головними з яких він назвав економічне зростання та впровадження реалістичної політики. Але він підкреслив, що сьогодні для України наступає «час змін і трансформацій». Хантер зазначив, що «безпека всього європейського суспільства залежить від глибини соціальних та демократичних перетворень в Україні».
Говорячи про значення України для міжнародної спільноти та її місце у ній, дипломат відзначив: «Коли два роки тому президент Буш говорив про всю Європу, то мав на увазі не тільки країни Центральної Європи, що нещодавно увійшли до ЄС. Повна Європа — це Європа, що включає також і Україну, і Росію, оскільки європейська безпека гарантується за участі усіх цих країн. Ми не можемо мати успіху без успішної інтеграції України у європейський світ. Західна Європа, Україна і Росія повинні бути разом».
Щодо політичної орієнтації України, яка часто стає спекуляцією у передвиборних дебатах, пан Хантер зауважив, що вибір президента не означає вибору між Заходом і Сходом. «Йдеться про те, що треба бути частиною євроазійсько-атлантичного простору. Всі країни повинні брати участь у міжнародному поступі, єднатися із Заходом. Україна та Росія не повинні губитися на цьому шляху, оскільки міжнародна спільнота буде неповною без України», — сказав дипломат.
У своєму зверненні пан Хантер озвучив своєрідний прогноз щодо майбутнього України залежно від того, наскільки прозоро та демократично будуть проведені вибори президента: «Якщо вибори будуть визнані демократичними, то не залишиться сумнівів у належності Україні місця в європейській спільноті. Закономірно збільшаться інвестиції у країну, оскільки українській владі та суспільству довірятимуть. Тоді Україна зможе посилити свій вплив на міжнародну спільноту. Якщо ж вибори не пройдуть належним чином, то Україна втратить повагу багатьох країн, через те що не змогла досягти успіху на шляху розбудови демократії. Відтак ви матимете можливість поглиблювати партнерство не із Заходом, а тільки зі Сходом. Однак одночасно ви втратите повагу і східних сусідів». Утім, дипломат висловив упевненість у тому, що Україна зробить правильний вибір, не у значенні того чи іншого кандидата, але у способі проведення виборів. Він також зазначив, що має враження, що в Україні «глибоке сильне бажання провести чесні вибори». Водночас він наголосив на тому, що вирішувати, хто буде президентом України — справа українців, і «ніхто не має права давати вказівок із цього приводу».
Коментуючи останні заяви Віктора Януковича щодо відмови від вступу до НАТО, пан Хантер зазначив, що вирішення стосунків України з ЄС та НАТО є темою виключно українських дискусій. Він нагадав, що, як і десять років тому, двері НАТО залишаються відкритими, але приймати рішення вступати до Альянсу чи ні — справа України. Однак дипломат наголосив, що, на його думку, «доля України — бути вільною країною та мати повагу усіх країн-членів НАТО».
Пан Хантер також позитивно оцінив діяльність українського миротворчого контингенту в Іраку: «Вони показали себе якнайкраще. Вони допомагають моїй країні, і це важливо».
Закінчуючи виступ, пан Хантер розповів історію про людину, яка намагається не спати, аби залишити слід на землі, і назвав українців нацією, яка, за аналогією з абстрактним героєм оповіді, «не спить». «Я впевнений у майбутній демократичній Україні. Це в руках українського народу», — сказав дипломат.