Перейти до основного вмісту

Не за законами жанру

30 березня, 00:00

Передвиборна кампанія до Верховної Ради України четвертого скликання і до регіональних рад усіх рівнів істотно відрізнялася від парламентських виборів цивілізованих європейських держав. Ряд підтверджень цій тезі, що вже стала аксіомою, навів учора на прес- конференції директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський. І хоч сам політолог зазначив, що докладає всіх зусиль, щоб не ставити під сумнів демократичність нашої виборчої компанії в очах спостерігачів країн Заходу, цей висновок напросився сам по собі. До речі, не тільки тому, що використання адмінресурсу, чорного та сірого піару та інших подібних інструментів у передвиборних технологіях стало «нормальною» практикою в боротьбі за депутатські крісла. Просто рівень громадянської свідомості і, відповідно, мотивації волевиявлення більшості українських громадян усе ще, на думку М. Погребинського, далекі від цивілізованих законів жанру.

Наприклад, два блоки, які закріпилися у четвірці лідерів виборчої гонки, зі слів Михайла Погребинського, організаційно оформилися тільки напередодні виборів. І, незважаючи на ствердження самого політолога, що наступна передвиборна кампанія може стати боротьбою чинних партій та партій, створених на основі блоків, зрозуміло: «пальма першості» тих чи інших блоків навряд чи «виросла» на ідеологічному грунті. Сам М. Погребинський висловив переконання, що більшість лідерів партій і блоків навіть не читали програм, з якими йдуть до виборця. Узагалі, ця кампанія багато в чому відбувалася без конкретних пропозицій з боку її учасників щодо принципових питань, наприклад: реформа охорони здоров’я, пенсійна реформа, податкова політика і т. д., — підкреслив політолог.

Можливо, саме тому окремі «місіонери демократії» так настирливо уникали прямих дебатів зі своїми політичними конкурентами? М. Погребинський вважає, що причини цьому трохи інші. «Якби я був радником голови блоку (дотримуючись букви закону, назвемо цей блок «Х». — Авт. ) і цей блок мав дуже хороший рейтинг, то я б порадив не ризикувати і не вступати у відкриті дискусії», — хвалить політолог професіоналізм окремих... політтехнологів. «Проте, — продовжує М. Погребинський, — не виключено, що це зайві побоювання.» За даними опитування, на які посилався політолог, дванадцять відсотків респондентів... бачили дебати лідера СДПУ(О) Віктора Медведчука і лідера «Нашої України» Віктора Ющенка та навіть підкреслили, що «обидва їм сподобалися»! Що й казати — політична свідомість деяких наших громадян просто виходить за межі реальностi.

Ще одним підтвердженням того, що у своєму виборі наші громадяни нерідко роблять ставку не на конкретні пропозиції, а на «харизму» тих чи інших політиків, на думку М. Погребинського, були довгі пошуки назв для тих чи інших блоків, які часто закінчувалися одним і тим же. Наприклад, «блок пані Y» — що не кажи, а краще, ніж номен, пов’язаний із високопоставленим чиновником, який обікрав Вітчизну. Упродовж цієї теми явним недоліком передвиборної кампанії М. Погребинський назвав «відсутність командності» — консолідації поглядів усередині партій та блоків.

Заради справедливості зазначимо, що це не заважало найбільш «виконавчим» блокам у ході виборів розмовляти про консолідацію українських громадян і прагнення до єднання з ними. А в результаті, за словами Погребинського, до березня місяця тільки те й робив, що спростовував звинувачення на свою адресу. «Блок більше боровся за боротьбу проти адмінресурсу», ніж за голоси виборців і тільки у березні «прокинувся», — заявив політолог.

Головними недоліками передвиборного процесу в Україні М. Погребинський назвав використання адмінресурсу в мажоритарних округах та синхронність виборів до Верховної та місцевих рад. У мажоритарних округах багато кандидатів до того ж говорять не про свої політичні погляди, і виборці, на думку М. Погребинського, виявляються обдуреними, оскільки обраний ними кандидат до Верховної Ради може приєднатися до будь- якої фракції. Синхронізація «великих» і «малих» виборів, — говорить директор КЦПДК, — призводить до того, що виборці не знають, кого вибирають до місцевих рад.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати