Небезпека №1
Епідеміологи готуються до появи в Україні пташиного грипуУвесь світ нині занепокоєний поширенням пташиного грипу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, наразі в світі на пташиний грип захворіло понад 270 осіб, з яких більше половини померли. Наразі найбільші вогнища збудників цього захворювання знаходяться в Індонезії, Єгипті та Європі (Великобританія та Угорщина). Лікарі застерігають, що останнім часом динаміка розповсюдження пташиного грипу серед птахів та серед людей, значно зросла. Так, кілька днів тому небезпечний для людини штам вірусу пташиного грипу Н5N1 виявили в п’яти районах Підмосков’я Російської Федерації. Як з’ясувалося, у всіх випадках господарі присадибних господарств купували хвору птицю на ринках.
Тож Україні до небезпеки близько: за словами першого заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря України Сергія Бережнова, не виключено, що найближчим часом сама Москва може стати вогнищем надзвичайної ситуації.
Міністерство охорони здоров’я запевняє: на даний час в Україні захворювання серед птахів немає. Проте навесні та восени ризик, що перелітні птахи занесуть на нашу територію небезпечний вірус грипу, дуже зростає. «Ми готуємося до того, що навесні в Україну може бути занесений пташиний грип. Реальна загроза цього — дуже висока, — говорить Сергій Бережнов. — Не виключено, що його можуть переносити й голуби — такі випадки зустрічалися в Криму торік».
Фахівці стверджують, що найвищий ризик для здоров’я людини має вірус, який циркулює саме серед домашньої птиці, а не серед перелітних птахів. Проте перелітні птахи — це головне джерело інфікування свійської птиці. Найкраща профілактика цієї небезпеки — тримати домашню птицю в закритих приміщеннях і не випускати її до водойм. Забігаючи наперед, лікарі попереджають, що захворіти на пташиний грип може людина, яка безпосередньо була на території, де перебувала хвора птиця. Симптоми пташиного грипу в людини — ті ж, що й при звичайному грипі та ГРЗ. Проте, якщо у другому випадку через кілька днів людині стає краще, хворому на пташиний грип дедалі гіршає. У будь-якому випадку остаточний діагноз — звичайний це грип чи пташиний — лікарі можуть поставити лише після лабораторного аналізу вірусу.
За словами Сергія Бережнова, Україна дуже ретельно і скурпульозно підійшла до загрози розповсюдження пташиного грипу. Так, починаючи з 2005 року, на рівні держави, областей і районів розроблені плани заходів по недопущенні пандемії пташиного грипу. З того часу профілактичні роботи не припиняються. За цей термін у нас почали діяти чотири базові лабораторії — у Києві, Одесі, Сімферополі та Львові. Їхнє завдання — проводити постійне тестування птахів на захворювання пташиним грипом. Невдовзі в Україні відкриються ще 10 таких лабораторій. Усі вони будуть оснащені високотехнологічним сучасним обладнанням міжнародного рівня. Також фахівці зазначають, що дослідження на виявлення пташиного грипу постійно проводяться в лабораторіях обласних санітарно-епідеміологічних станцій.
Як стверджує головний санітарний лікар України, наразі у нас в галузі епідеміології є проблема з кадрами: оскільки останнім часом закривалися факультети, які готували спеціалістів для САС, в регіонах в санстанціях не завжди працюють фахівці. Тому для всіх працівників санепідстанцій Міністерство охорони здоров’я організує навчальні семінари та семінари-тренінги. «Ми проводимо постійні заняття із залученням всіх служб, які повинні бути задіяними в разі поширення в Україні пташиного грипу, — наголошує головний санітарний лікар. — Це — медики, працівники МНС та МВС, ветеринарні служби тощо. Також, на випадок захворювання людей, у лікарнях вже підготовлена вся матерільно-технічна база».
Любов Некрасова завіряє, що епідеміологи цілий рік проводять дослідження вірусів грипу на найсучаснішому обладнанні. Подібні завдання виконують й територіальні санстанції, а це дає змогу в разі виявлення небезпечного вірусу для людини, своєчасно поставити діагноз і вжити профілактичних заходів на певній території.
Що стосується птахоферм, то за словами головного лікаря Центральної санепідстанції, масових щеплень від грипу там не проводиться, оскільки випадків захворювання птиці не реєстрували. Якщо й вакцинують, то лише випробувань вакцини. Лікарі заспокоюють: навіть якщо людина вживатиме м’ясо вакцинованої птиці, вона не захворіє, оскільки цей препарат роблять із неживого збудника.
Вітчизняні фахівці стверджують, що вони добре підготувалися до можливої появи в Україні пташиного грипу. Від людей же необхідно єдине — особиста обережність.