Неврожайне поле Чемеровецького райвідділу
Цю, 85-гектарну ділянку тільки-но залишили комбайни. Про те, що тут, коли настали оптимальні строки, були трактори з сівалками, «День» розповідав («Правове поле Чемеровецького райвідділу»). Тоді стражі порядку взяли в оренду земельні паї у пенсіонерів і служителів бюджетної сфери села Бережанка. «За два дні впорали пшеницю і відправили для зберігання у Закупне, де хлібоприймальне підприємство», — продовжив С. Смолій. На збиранні, як і на сівбі, допомогли спонсори: «Дякуємо місцевій машино-тракторній станції і приватному агропідприємству «Незалежність» за допомогу».
На жаль, реалії виявилися гірші, ніж плани: «Отримали десь по 22 центнери пшениці з кожного гектара. У бункерній вазі. Після просушування-провіювання зерна буде менше. Вистачить лише, щоб віддати за оренду землі і на пайки міліціонерам». Стільки тут збирали у роки повоєнних п’ятирічок. На продаж, щоб за виручку купити амуніцію, яка вже давно не оновлювалася, зерна немає».
Однак, за спостереженнями заступника начальника райвідділу, особовий склад у відчай не впадає. «Взяли ж забур’янені угіддя. Треба окультурити землю, повернути їй високу природну родючість. Та й район, до речі, мало збирає. Немає поліття на пшеницю». Він ще не знає, що будуть сіяти після пшениці: «Відповідно до законів про сівозміну, після пшениці йдуть цукрові буряки». Якщо буде вирішено питання про правильне чергування сільгоспкультур, то наступного літа дільничі інспектори, оперуповноважені та представники інших служб райвідділу у вільний від основних обов’язків час візьмуть у руки сапки, щоб знищити у міжряддях бур’яни: «Агрономи кажуть, що гектар — це 22 тисячі погонних метрів буряків, що рядочками».
Особовий склад продовжує вивчати закони рільництва, яке, як заповідали класики, може мати розвиток лише тоді, коли утримується відповідна кількість великої рогатої худоби: аби було чим угноїти поле. У райвідділі свідомі того, що у цій справі на спонсорів немає жодної надії. Ті самі збувають бідолашних тварин ударними темпами за солярку. У Хмельницькому облуправлінні статистики повідомили для «Дня», що «у сільгосппідприємствах усіх форм власності чемеровецького району на 1.07.2001 р. утримується 18965 голів ВРХ, що на 6197 голів менше, ніж утримувалося на 1.07.1999 р.».
Якщо, бува, райвідділ самотужки зробить свій внесок у збільшення районного стада, то міліціонерам ціни не складуть. Бо керівники облдержадміністрації весь час нагадують районному начальству: через те, що не виробляється гній, грунти піснішають. Та, на жаль, окремі представники особового складу райвідділу висловлюють щирі сумніви, що це вдасться вже у першій п’ятирічці. Он, кажуть, оголошено міліцейську операцію «Врожай», з області весь час запитують, скільки ж то дрібних розкрадачів зерна виведено на чисту воду. «По двох розкрадачах порушили кримінальні справи, ще по двох порушимо вже ближчим часом», — доповідає С.Смолій. Прес-служба управління МВСУ у Хмельницькій області заявляє, що у ході міліцейської операції «Врожай» вагомих успіхів добилися оперативники Дунаєвецького, Хмельницького, Новоушицького, Теофіпольського, інших райвідділів. «Узято» на гарячому комбайнерів, шоферів, сторожів зернотоків. Начальники цих райвідділів приглядаються до практики своїх чемеровецьких колег.