Незалежність. Свобода. Справедливість
Таке гасло, можливо, незабаром матиме УкраїнаНайближчим часом у нашій країні може з’явитися ще один символ державності — девіз. Причому всенародно обраний. А саме — компанією мобільного зв’язку «Київстар» проводилося смс-конкурс на кращий девіз для нашої держави. Свої варіанти надіслали майже 19 тисяч українців, і весь цей пласт народної творчості було передано на аналіз до Інституту філософії НАНУ, де спеціальна комісія на чолі з директором інституту Мирославом Поповичем, вiдiбрала 45 кращих пропозицій. Вони будуть передані на розгляд до Секретаріату Президента i Верховної Ради України.
«Ми відібрали ті девізи, які містили і собі найбільше цінностей, — розповідає Мирослав Володимирович. — Експертиза була, так би мовити, гуманітарна — оскільки ми в Інституті філософії не є фахівцями з геральдики. Звісно, можна було зібрати в одній кімнаті кілька десятків науковців, політиків і громадських діячів, закрити їх і змусити придумати девіз. Але це, я думаю, було б не так цікаво, як почути думку самих людей».
Запропоновані девізи можна поділити на три категорії. Перша — це життєстверджуючі гасла, на кшталт «Слава Україні!» та «Ми були, є і будемо». Туди ж відноситься знамените «Разом нас багато, нас не подолати», яке, безперечно, прийдеться до душі далеко не всім мешканцям України... «Слава Україні!», до речі, надсилалася на цей конкурс далеко не одним користувачем мобільного зв’язку. Друга група — цитати з творів українських літераторів. Скажімо, «Любіть Україну» (В.Сосюра), «Крізь тернії до зірок» або латиною «Per aspera ad astram» (Леся Українка), «Нам всім пора для України жити» (І.Франко).
Третя група — основна — формулювання цінностей, вибір тих основних принципів, на яких буде засновуватися національна ідея. «Нашій комісії найбільше сподобався девіз «Незалежність. Свобода. Справедливість». У першу чергу незалежність, як передумова всіх національних здобутків, — пояснює Мирослав Попович. — Свобода — ознака демократичного суспільства. І справедливість — та умова, за якої можна будувати добробут у країні».
Нагадаємо, що один з найвідоміших світових девізів — французький «Свобода. Рівність. Братерство», який згодом трансформувався в загальноєвропейський «Свобода. Справедливість. Солідарність». «Мені дуже подобається це гасло, — розповідає Мирослав Попович. — Гадаю, Україні варто на нього орієнтуватись. Тільки солідарність замінити словом незалежність — адже це і є національна солідарність».
Не «пройшли» девізи з релігійним ухилом — лише один, «З нами Бог і Україна», потрапив до списку. (Нагадаємо, девіз Російської Федерації — «З нами Бог»...) Мирослав Попович пояснив такий крок тим, що Україна — світська країна. Чимало надійшло «хуліганських» повідомлень, також були гіркі, саркастичні... «Але за цим сарказмом відчувалося вболівання за Україну, невдоволення сучасним станом речей в державі та сподівання на краще»,— каже Мирослав Попович.
Отож, уже сьогодні список з 45 девізів, запропонованих українцями, мав потрапити до Президента та народних депутатів. Не факт, що на нього буде звернено увагу, тим більше, що кілька років тому подібна ініціатива вже проводилася, але згасла, так і не перетворившись на девіз. А девіз, до речі, це вже крок до Великого Гербу, якого також досі немає в Україні, адже девіз має бути вписаним до нього. Тим не менше, організатори акції кажуть, що не мали на меті прийняття цього року національного девізу, хоч це було б і непогано, а просто хотіли привернути увагу до цього питання, змусити українців (і їхнiх обранців — народних депутатів) замислитися — чому в нас досі не сформована національна атрибутика?