«Ніхто не має права знущатися з нас»
Фахівців з усієї України вчитимуть, як допомагати жінкам — жертвам знущаньУчора в парку імені Тараса Шевченка відкрили інсталяцію «Парасолька від насильства». Кілька десятків парасольок розвісили на дереві, щовечора протягом тижня їх підсвічуватимуть 1 386 секунд — стільки українок щодня потерпають від знущань. Так розпочався проект «Свобода від насильства: покращення доступу до соціальних послуг в Україні». Це — спільна ініціатива міжнародного благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я» та Міністерства соціальної політики. Проект підтримав Європейський Союз. «Парасолька захищає від негоди. Ми хочемо захистити жінку від життєвих негараздів, у тому числі від насильства», — пояснює виконавчий директор «Української фундації громадського здоров’я» Галина Скіпальська.
У межах проекту медиків, соціальних працівників, міліціонерів та волонтерів навчатимуть злагоджено і фахово допомагати жінкам-жертвам насильства та їхнім родинам. Перший такий тренінг для киян та мешканців десяти областей країни днями розпочався у столиці. Потім його учасники роз’їдуться регіонами й поділяться досвідом з колегами — так проект охопить близько тисячі фахівців.
Випадків насильства в Україні більшає через погану економічну ситуацію і конфлікт на Донбасі, констатує спеціаліст Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Оксана Сафронова. «Бійці повертаються додому з порушеною психікою, у них посттравматичний синдром, трапляються сплески агресії. Таке було під час війни в Афганістані», — каже Оксана Сафронова.
В Україні діє мережа державних закладів, які опікуються жертвами насильства: там постраждалим надають притулок, безкоштовну юридичну та психологічну допомогу. Жертві фізичного насильства варто звертатися до правоохоронців. Дільничні інспектори згідно з законом мають працювати з кривдниками: виносити офіційне попередження, ставити агресора на рік на облік, проводити профілактичну роботу. «Коли людина стає жертвою, їй важко мінятися — у неї страшенно занижена самооцінка, вона не вірить, що може вирватися з кошмару, який її оточує. Жінки терплять знущання заради дітей, і це неправильно. Адже за десять років у родині буде не один кривдник, а два: дитина також почне ображати матір, бо прийме соціальну естафету від агресора. Чи, навпаки, дитина виросте ослабленою, зазнає страшних психологічних травм, матиме багато комплексів, — акцентує Оксана Сафронова. — Ми — люди. Ніхто не має права знущатися з нас. І жертвам насильства треба допомагати, бо самі вони не завжди можуть це зробити».