Перейти до основного вмісту

Нова самовпевненість

Стали відомі імена переможців цьогорічної «Коронації слова»
09 червня, 00:00
ГРАН-ПРІ «КОРОНАЦІЇ СЛОВА-2007» ОТРИМАВ РОМАН «...МАЙЖЕ НІКОЛИ НЕ Є НАВПАКИ» МАРІЇ МАТІОС / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

7 червня у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка пройшла VII урочиста церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв та п’єс «Коронація слова».

За сім років конкурс набув неабиякого розголосу і перетворився на престижне літературне змагання серед молодих, амбітних та відомих іменитих письменників, кіносценаристів і драматургів. За цей час видано понад 60 романів і збірку кіносценаріїв. Крім того, на три дипломовані кіносценарії відзнято фільми. За мотивами кіноповісті Олександра Жовни «Експеримент» Роман Балаян створив картину «Ніч світла», а молоді сценаристи-режисери Кирило Устюжанін і Надія Кошман екранізували власні твори — «Дванадцять копійок» і «Світлячки». Торік відбулися і дві прем’єрні вистави за сценаріями-фіналістами 2005 і 2006 років: театральна постановка п’єси «Навіжена співачка» Валентина Тарасова у Київському академічному Молодому театрі та спектаклю «Навь» за п’єсою Неди Нежданої «Коли повертається дощ» у Центрі Леся Курбаса.

«Коли розпочинали «Коронацію», найкращий тираж для популярного письменника був 2000 примірників, — зазначає голова правління компанії «Крафт Фудз Україна» Юрій Логуш. — Зараз йдеться про 20 000. Ще треба докласти багато зусиль, щоб вийти на ті наклади, що були колись, — у 100 і більше тисяч. Зокрема, ми, організатори конкурсу, на те й працюємо, щоб Україна, подібно до інших європейських держав, читала різножанрову літературу».

Отже, цьогорічними переможцями у номінації «П’єса» стали твори — Ігоря Негреску «Допит небіжчика», Олександра Гавроша «Ромео і Жасмин» і Станіслава Росовецького «Шевченко під судом». У номінації «Кіносценарії» призові місця посіли: «Країні не вистачає космонавтів...» Ольги Когут, «Вкрадене нещастя» Євгена Чвірова і «Язиката Хвеська» Андрія Кокотюхи. А серед романів — «Бранці мороку» Наталки та Олександра Шевченків і «Село — не люди» Ірини Чернової. Як стало відомо «Дню», відразу після церемонії брати Капранови з агенції «Зелений пес» розпочали перемовини, щоб видати твір Ірини. І, врешті-решт, гран-прі отримав роман Марії Матіос «...Майже ніколи не є навпаки». Як бачимо, серед призерів здебільшого професіонали, зокрема, режисер Ігор Негреску, письменник Андрій Кокотюха... «Ні з кого не падає корона, якщо він бере участь у «Коронації слова», — емоційно зауважує Марія Матіос, — у тому числі — й із шевченківських лауреатів. Запевняю, що твір, запропонований мною на цьогорічний конкурс, нічим не поступається «Солодкій Дарусі», за яку я отримала Шевченківську премію, а, можливо, навіть в якихось аспектах він буде цікавішим з огляду людинознавства. Я знаю, що майже ніколи не є навпаки, якщо чесно працюєш зі словом».

«Не секрет, що зараз Україна перебуває у досить поганому стані. Причина — відсутність достойної політичної еліти, — підсумовує відомий економіст, член Римського клубу Богдан Гаврилишин. — Еліта — це люди, які беруть на себе багато зобов’язань щодо суспільства і своєї країни. Щоправда, і за царського, і за коміністичного режимів українську еліту часто знищували. Проте бачу, що вже є паростки тієї нової та якіснішої, яка, до речі, виростає на культурі та літературі, зокрема. І «Коронація слова» до цього безпосередньо причетна, адже відкриття цікавих імен, поява оригінальних творів від популярних письменників — це все, до певної міри, нормалізовує наше життя». «Очевидно, що усі нагороджені тут твори як жанр масової літератури будуть також досліджуватися науковцями, — доповнює літературний критик, професор Гарвардського університету Григорій Грабович. — Це (і не тільки) свідчить, що в Україні визріває нове покоління, а щонайважливіше — нова самовпевненність, що ми таки багато до чого здібні».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати