Нові обрії для учасників АТО
Як військові допомагають одне одному знайти себе у мирному життіУ Києві розвивається проект реабілітації учасників АТО «Коло довіри». Унікальність його у тому, що реабілітація проходить за принципом «рівний — рівному». Тобто з військовими працюють не психотерапевти та інші фахівці, а учасники боїв на Донбасі, які пройшли спеціальну підготовку. Проект організувала «Київська спілка ветеранів АТО», до ініціативи долучилися різні громадські організації і державні служби — наприклад, столичний центр зайнятості.
Активісти хочуть об’єднати учасників АТО у клуби сімейного типу, щоб створити для бійців звичне товариство, де вони зможуть реалізувати свої амбіції та ідеї. «Уже сьогодні учасники нашої ініціативи гуртуються, щоб представляти інтереси ветеранів АТО в органах влади, організовують проекти, які допоможуть бійцям із працевлаштуванням, — каже співзасновник «Київської міської спілки ветеранів АТО», координатор проекту «Коло довіри» Дмитро Примаченко. — Ветерани організовують проекти з благоустрою міста, популяризують здоровий спосіб життя. Так, разом зі школярами бійці прибирали сміття в парках та алеях Києва, взаємодіють з навчальними закладами відносно проекту з патріотичного виховання». «Коло довіри» охоплює не лише бійців, але й їхніх родичів і сім’ї загиблих військових.
Зараз закінчують підготовку десять модераторів — учасників АТО, які куруватимуть діяльність «Кола довіри» у різних районах Києва. «Модератори навчаються у психологів, щоб проводити реабілітацію якісно, — розповідає Дмитро Примаченко. — Реабілітацію ми намагаємося розбавляти цікавими подіями: стрибки з парашутом, виїзди у Карпати, якісь екстремальні заходи, риболовля. У процесі зав’язується спілкування, і модератори допомагають ветеранам АТО». Організатори «Кола довіри» контактують з різними регіонами України — тож, у майбутньому такі ініціативи можуть з’явитися в інших областях.
Бійці самі влаштовують цікаві події, які адаптують учасників війни на Донбасі до мирного життя. Учасник АТО Костянтин Самчук ініціює благодійний велопробіг «Захід — схід». Учасники проїдуть майже дві тисячі кілометрів із найзахіднішої точки України до крайньої східної. Пробіг стартує 16 липня у місті Чопі. «Ми хочемо символічно поєднати захід зі сходом, — пояснює Костянтин Самчук. — Долучитися до пробігу, фактично, може кожен: учасники АТО, поранені, інваліди — у нас є велосипеди для людей з обмеженими можливостями. Також разом із проектом «Вишиваний шлях» хочемо прокласти велосипедний туристичний маршрут між заходом і сходом України. Прагнемо, щоб люди більше подорожували в усіх напрямках країни, і не потрапляли під вплив пропаганди про «бандерівців» і «москалів». А тим, хто тільки повернувся із зони АТО, така подія показує — жити можна цікаво».