Новомосковський собор «реанімують»
Унікальну пам’ятку козацької архітектури відреставрують за три роки і за 30 млн гривень
У серпні цього року в Новомосковську Дніпропетровської області почнеться реконструкція Свято-Троїцького собору — унікальної пам’ятки козацької архітектури. Дерев’яну будівлю храму з дев’ятьма банями було побудовано майстрами-запорожцями без єдиного цвяха. Після спорудження собору 1778 року його капітально ремонтували лише один раз — наприкінці ХІХ століття. Зараз занепала будівля собору — у критичному стані й вимагає термінової реконструкції — прогнилі колоди насилу витримують навантаження, а три бані відхилилися від вертикальної вісі більш ніж на метр. За словами настоятеля храму єпископа Євлогія, одна з бань нахилилася, як Пізанська вежа.
На ремонт Свято-Троїцького собору жителі Новомосковська вже неодноразово намагалися зібрати необхідні кошти, але реконструкція виявилася занадто дорогою. Тепер увесь об’єм робіт з порятунку пам’ятки національної архітектури, яку занесено до списку ЮНЕСКО, взяла на себе обласна влада. Для того, щоб надати собору належного вигляду, буде виділено 30 мільйонів гривень. У основному ці кошти забезпечить обласний бюджет, і лише невелику частину — міська скарбниця Новомосковська. Розробкою технічної документації з відновлення собору займалися столичні фахівці. За їхніми оцінками, реставраційні роботи триватимуть не менш як три роки. За цей час Свято-Троїцький собор практично розберуть по частинах і зберуть заново. Попри те, що реставрація покликана зберегти первинну подобу храму, його споруди доведеться істотно поновити. У повній цілості залишаться хіба що древні розписи та іконостас з козацькими іконами. Вечірньої пори Свято-Троїцький собор, на який милуються туристи, що проїжджають трасою Москва — Сімферополь, підсвічуватимуть.
Істотної реконструкції зазнає й площа поряд з храмом, на якій розташувалися ринок і автовокзал. Саме ця обставина завжди заважала тому, щоб собор було узято під охорону, й фінансувався він міжнародними організаціями як об’єкт культурної спадщини. Проте місцеві підприємці висловлюють незадоволення — вже незабаром, після закриття ринку, багато хто з них може залишитися без роботи. Згідно з проектом реконструкції, територію біля храму буде розширено, довкола нього буде розбито сквер із лавками й деревами. Губернатор Дніпропетровщини О. Вілкул запевняє, що всі підприємці отримають нові робочі місця.